rekonstrukce žumpy
Dobrý den. Vlastníme rekreační chalupu, ke které nemáme žádné plány ani kolaudační rozhodnutí - dům je dle odhadu z roku cca 1918. Součástí objektu je stávající suché WC, v poslední době jsme používali WC chemické. Odpad splaškové vody byl dle našeho úsudku do trativodu, jak to bývalo u starých chalup běžné. Při udržovacích pracích na vlastním pozemku před domem jsme po odkrytí zeminy objevili původní jímku, kterou bychom chtěli vyčistit a používat. Lze považovat tyto práce na stávající jímce za udržovací a vůbec s touto činností nezatěžovat úřady? Je to pro nás milé překvapení, jímku bychom nechávali vyvážet na místní čističku. Děkuji za Vaši odpověď.
Žumpa na vyvážení je, ve smyslu stavebního zákona, stavbou. Udržovací práce stavby, které nevyžadují stavební povolení či ohlášení…
stavba kůlny v ochranném pásmu vedení VN
Dobrý den, rád bych se zeptal: budeme stavět kůlnu, ale nad stavbou vede vysoké napětí neizolované, vlastně tak ve vzdálenosti asi 3 m od kůlny. Výška kůlny je 2,6 m musím mít povoleni od ČEZ a nebude to problém? Děkuji za odpověď
Každé nadzemní vedení el. energie má zákonem stanovené ochranné pásmo a jsou stanoveny činnosti, které lze a které nelze v tomto…
stavba RD - padání sněhu na sousední pozemek a nepovolené umístění kanalizace souseda na pozemku
Dobrý den, chtěla bych poprosit o 2 informace, zda-li to bude možné: 1.) 8/2008 jsme obdrželi stavební povolení k výstavbě RD s tím, že projektovou dokumentaci a o veškeré náležitosti vč. úřadů se staral specializovaný, vzdělaný projektant. Nyní nám RD stojí (dle schválené projekce) cca 1 - 1,3 (1,5) m od hranice pozemku se sousedem. Přímo na této hranici má však soused pletivový plot, za kterým má nasazeny tuje. Podél naší stavby zasahují cca 3 - 4 ks. Vadí mu, že sníh z naší střechy mu na ně padá a ničí je. I když po této zimě zůstaly v pořádku. Nyní se obrací s tím, že požaduje od nás připojištění k RD proti zničení jeho tují. Naše střecha je prozatím bez protisněhových zábran, které však v projektu byly. Zřejmě budu trvat na tom, že protisněhovky přidáme, avšak odmítám připlácet nějaké připojištění. Jak je to prosím v tomto případě, kdo a jak je v právu? Vzdálenosti mezi domy jsou min. 20 m. Po zkontaktování projektanta je vše údajně v pořádku, vše dle stavebního zákona ČR. Tak, jak schválil stavební úřad. Máme se tedy sousedovi podřizovat a přistoupit na jeho podmínky? Nebo jak se zachovat a vyřešit tento problém? 2.) Zdá se, že všichni sousedi se nemají rádi a ani o dobré vztahy s novými obyvateli zájem nemají. Druhá otázka by byla: Soused z opačné strany pozemku má svou čističku na odpadní vody s tím, že její potrubí měl vést podél našeho pozemku, v soukromé cestě. Zřejmě si však cestu nevyměřil a prostě si kanalizaci zkrátil přes náš pozemek. Prozatím jsme nekopali, ale zjištujeme dle pracovníků, kteří mu ji dělali a domněnku nám potvrdili. My na to přišli tak, že se nám části pozemku propadají a vytvářejí se propadlé jakoby koleje, lze tedy rozpoznat, že tam něco vede.V daných místech máme mít navíc umístěn "septik". Máme strach, pokud na jeho kanalizaci narazíme, co s tím, jak to řešit. Navíc zřejmě i přemýšlíme, že potrubí v pozemku vůbec nechceme, co kdyby jednou, až budeme mít upravený povrch - zahradu, nastal nějaký problém.Tento soused navíc nemá žádné věcné břemeno (povolení) na danou komunikaci, není ani jejím vlastníkem (my ano), natož na náš pozemek. Od minulých vlastníků taktéž žádné písemné povolení neobdržel. Jak tedy posupovat, poraďte, prosím? Jak jsem již uvedla. Sousedé dělají jen problémy všem novým, kteří si zde RD staví. Neustále mají nějaký problém. RD zatím zkolaudovaný nemáme. Děkuji předem za Vaši ochotu a odpověď.
Dešťové vody, včetně sněhu, by opravdu neměli dopadat na sousední pozemky a poškozovat sousední nemovitost. Měli by být likvidovány na…
napojení pozemku na inž. sítě
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je zajištěno napojení pozemku na sítě, když pozemek je v územním plánu obce určen pro obytnou výstavbu. Řešíme totiž velký problém s napojením na el. energii. Před koupí pozemku, který je v územním plánu obce určeném pro bytovou výstavbu, jsme oslovili všechny majitele sítí o vyjádření, zda je pozemek možno napojit na sítě (voda, kanalizace, elektřina). Všichni majitelé sítí nám zaslali kladnou odpověď. Tato vyjádření jsme žádali proto, abychom si nekoupili drahou zahrádku. Všechna vyjádření byla kladná, pozemek jsme tedy koupili. Nechali jsme si udělat plány, obstarali veškeré náležitosti k ohlášení stavby a vše podali na stavební úřad, který nám řízení pozastavil, jelikož nemáme zajištěno napojení na el. energii. Máme vyjádření od společnosti EON, kde je uvedeno, že budeme napojeni v září 2009, pokud bude mít EON stavební povolení na energetickou stavbu. EON celou záležitost předal k vyřízení jiné firmě, která nám po několika měsících oznámila, že majitelé pozemků dotčených energetickou stavbou s touto stavbou nesouhlasí. Chci se tedy zeptat, jak je tedy možné, že je pozemek územním plánem určen pro bytovou výstavbu a není zajištěno připojení na elektřinu, na koho se máme obrátit? Je na vině obec nebo společnost EON? Předem děkuji za odpověď.
Skutečnost, že je pozemek zahrnut v územním plánu v lokalitě pro zastavění ještě neznamená, že na něm lze okamžitě po schválení…
křížení inženýrských sítí
Dobrý den. Při nedávném čištění kanalizace jsem zjistil, že napříč kanalizační trubkou mi vede šedá asi PVC trubka (průměr asi 10 cm), která způsobila již zmíněné ucpání kanalizace. Dům nebyl dlouho obýván, a já zde bydlím poslední cca 3 měsíce. Bohužel netuším, co by to mohlo být za vedení. Podle plánu inženýrských sítí by to mohlo být vedení plynu. Mohli byste mi poradit, jak mám dále postupovat? Nechápu, jak někdo může položit jakékoliv vedení skrz kanalizační trubku. Jak mám zjistit, kdo je za uvedenou věc zodpovědný, a kdo by mněl řešit případnou nápravu věci? Děkuji za odpověď.
Předně, z dotazu není zřejmé, o jaké vedení se jedná. Zda o veřejnou část přípojky kanalizace, část neveřejnou, či o vnitřní…
rekonstrukce přípojky elektro k chatě a nesouhlas souseda
Dobrý den, máme chatu s el. přívodem od hlavního antoníčku pro 3 chaty na jeden drát. Měli jsme poruchu na el. přívodu. Nechali jsme si to opravit, vše bylo v pořádku. Za 3 roky jsme si chtěli nechat snížit sazbu, poněvadž jsme začali bydlet na chatě celoročně a pořídili si i bojler. A taky se nám nelíbili velké ceny, které po nás dotyčný výběrčí požadoval. Ten nám pak začal dělat peklo. Vše splňovalo náležitostem E-onu pro snížení sazby. Podali jsme si oficiální žádost o snížení sazby. Bylo nám vyhověno. Pracovníci E-onu nám přišli a řekli, že musíme mít samostatný kabel, poněvadž máme všechno v mědi a původní je v hliníku. Vše nám vykopali, zavedli a napojili. Máme i revizní zprávu. Zkrátka vše oficiálně. Poté co nám to udělali, přišel soused a řekl nám, že pozemek koupil a že to máme odstranit. Že nechce ten nový kabel se skříní, aby vedl přes něj. Ten původní mu nevadí, ale ten nový ano, i když kopíruje ten původní asi o 15 cm vedle. Zkoušeli jsme se s ním domluvit, ale nechce. Dozvěděli jsme se na pozemkovém úřadě, že by mělo být ještě před jeho koupením uzavřena smlouva o věcném břemenu. Podal na nás stížnost na stavebním úřadě. Nyní stavební úřad po nás chce žádost o dodatečné povolení el. přípojky. Nevíme co máme nyní dělat? Děkujeme za radu.
Stavba kabelové přípojky měla být schválena stavebním úřadem. Pokud byla realizována bez jeho schválení, tak se jedná o stavbu, která…
přípojka elektro ze sloupu na pozemku souseda
Dobrý den, vyřizujeme ohlášení stavby. Teď ale nevíme, jak dál postupovat - potřebujeme dovést elektřinu ze sloupu, který stojí na pozemku sousedky. Ta je víc než nekomunikativní. Je nutné žádat od ní souhlas (pozemek, kde sloup stojí je louka) nebo se jedná o "veřejný zájem" a v tom případě můžeme jednat i bez jejího souhlasu? Navíc je sloup umístěn na hranici pozemku, a tudíž bychom vedli elektřinu také na hranici pozemku, ne skrz něj. Za odpověď předem děkuji.
Předně je nutné zdůraznit, že sloup na nějakém pozemku stát musí, jelikož hranice pouze odděluje dva pozemky a není to pruh o šířce…
návrh velikosti žumpy
Jaká je norma na objem vyvážecí jímky na jednu osobu? Děkuji za odpověď.
Objem žumpy na vyvážení se počítá podle vzorce, který je uveden v oddíle 5 (podklady pro návrh žumpy) normy ČSN 75 6081. Jednou z veličin…
vysvětlení pojmů "přípojka" a "domovní rozvod" inž. sítí
Pro laika je dost složité vyznat se v pojmech jako je plynová přípojka nebo domovní plynovod, nebo vnější vedení vnitřního vodovodu či vodovodní přípojka, elektrická přípojka nebo instalační přívod elektro, či kanalizační přípojka a vnější vedení vnitřní kanalizace. Může mi to někdo prosím objasnit na uvedenou e-mailovou adresu? Děkuji Vám.
Zjednodušeně řečeno, těmito názvy se odlišují veřejné a neveřejné části přípojek na inženýrské sítě. Například plynové…
kanalizační řád a přípojky k rodinným domům
Dobrý den, dovolte mi dotaz do sekce inženýrské sítě. U nás v ulici se projektuje kanalizační řád. 15 domů je po úrovní vozovky a bude u nich zapotřebí čerpadel. Na naší druhé straně jsme tři domy nad úrovní vozovky s možností velkého samospádu. Přesto projektant navrhuje pro náš a jeden dům rovněž čerpadla, ovšem pro onen třetí nikoliv, tak prý stačí samospád. Podotýkám, že řád bude údajně tlakový. Je toto vše v pořádku nebo na tom můžeme shledávat cosi divného a pátrat, proč tomu tak musí být? Děkuji mnoho za radu a odpověď.
Bez podrobné znalosti podmínek v místě stavby na vznesený dotaz nelze odpovědět. Doporučuji Vám se obrátit na odborníka v oboru -…