napojení pozemku na vodovod a kanalizaci
Dobrý den, prosím o radu ze stavební poradny. Koupili jsme přes RK pozemek, na který je vydána územní informace, že je to plocha pro RD a je zde možné postavit domek za předpokladu, že bude provedeno připojení (vjezd) na pozemek podle vyhlášky o pozemních komunikacích. Jiné omezení se neuvádí. Máme však problém s napojením vody. První přípojka vody je za hranicí našeho pozemku cca 200 m a vedla by přes sousedův pozemek Ten však využívá naší tísně a chce převést téměř polovinu pozemku do svého vlastnictví (pozemek je malý cca 700 m) a ještě požaduje pro nás na svém pozemku dočasné věcné břemeno a chtěl by ho zrušit při přerušení smlouvy o dodávce vody z jakéhokoli důvodu. Druhá možnost napojení je pod silnicí, vzdálenost je 20 m, ale je to silnice I. třídy. Vodovody nás nutí k variantě přes vzdáleného souseda, ale ten by také nemusel souhlasit vůbec s touto přípojkou. Přitom pod komunikací I. třídy vede přípojka vody, na kterou je již 30 let napojen vedlejší nejbližší dům, snad je tam údajně podle sousedky nečištěné potrubí. Tuto variantu nám ale SČVaK nedoporučuje (velké finanční náklady a spousty povolení). Můžete nám poradit, jak z toho ven? Zajímá mě, kdo by se měl starat a opravit potrubí pod silnicí v případě havárie a proč nás odmítají napojit z této přípojky? Pozemky jsou pod úrovní silnice a podle vodovodů je problém s kanalizací, ale ta se snad dá řešit jiným způsobem (ČOV, septik). Děkuji za radu.
Starat o opravu a udržování potrubí by se měl jeho vlastník a správce. S připojením přes sousední pozemek musí souhlasit jeho vlastník a…
připojení RD na kanalizaci
Chtěl bych prosím vědět, když jsem si postavil dům a není k parcele přivedena kanalizace, jestli jsem povinen na vlastní náklady si dodělat část kanalizace, která by vedla asi 200 m po obecní cestě nebo je to starost obce? Kanalizace tu byla zřízena před 3 lety, ale částečně z důvodu financí. Děkuji
Z dotazu vyplývá, že na rodinný dům je vydáno stavební povolení. Lze tedy usuzovat, že v územním plánu výstavba nových rodinných domů…
vodovod, ČOV a trafostanice
Dobrý den. Potřeboval bych poradit v záležitosti plánované výstavby ČOV. Jsem majitelem pozemku, na kterém plánuji výstavbu RD a vzhledem k tomu, že kanalizace je daleko a přes pozemek teče potok, rád bych vybudoval kořenovou ČOV. Zmíněný potok, do kterého bych chtěl umístit výpusť z ČOV je, jak jsem se dozvěděl odvodňovací kanál, který po asi 1 km vyúsťuje do místního potoka. Když jsem toto projednával na vodohospodářském úřadě, bylo mi řečeno, že odvodňovací kanál nemá dostatečný průtok. Celá věc se komplikuje tím, že do tohoto kanálu už jeden odtok z ČOV vyúsťuje. Byl vybudován v dobách minulých státním statkem, vede přes můj pozemek a není nikde zakreslen, ani na něj není zřízeno břemeno. V současné době jej využívá soukromá firma. Chtěl bych se zeptat, jestli by tato situace šla nějak řešit (jímku nechci)? Např. vybudováním rybníčku, který by průtok zvýšil!? Dále by mě zajímalo, jaká mám práva a povinnosti k subjektu, který využívá zmíněný odtok z ČOV? Přes pozemek vede vodovod z dob minulých, který ovšem není nikde zakreslen ani zapsán a není na něj zřízeno věcné břemeno. Vodovod využívá nedaleká firma. Rád bych věděl komu zmíněný vodovod patří (správci sítě ne) a jaká mám k vodovodu práva a povinnosti? Aby to nebylo tak jednoduché, zmíněná firma využívá vodu z nedaleké vodárny (vodárna je majetkem jiného podnikatelského subjektu), která má vlastní pramen, ale v případě nedostatku vody z pramene má možnost se napojit na městský vodovod. Chtěl bych pochopitelně využít možnost napojení se na tento vodovod. Rád bych se zeptal, kdo v případě zřízení el. přípojek hradí výstavbu trafostanice? ČEZ mi na dotaz možnosti zasíťování odpověděl, že podíl na zřízení jedné přípojky je 12 500,- Kč., to se mi zdá nějak málo. Omlouvám se za zapeklitost případu a děkuji za odpověď.
Dotaz obsahuje řadu otázek, na které bez znalostí místní situace a znalosti podrobností z jednání se zmíněnými dotčenými orgány a…
stavba ČOV ke stávajícímu septiku
Mám septik a z něho volně vytéká voda do trativodu. Je více než pravděpodobné, že za septik budu muset přiřadit domácí čistírnu odpadních vod. Proto mě zajímá plošný rozměr i výškový, jak hluboko bude sahat vzhledem k výpustnímu otvoru na septiku. V neposlední řadě mě zajímá cena bez montáže. Díky
Domácí čistírna odpadních vod je vodním dílem, které podléhá stavebnímu povolení, které vydává speciální stavební úřad -…
jímka na vyvážení u stavby pro rekreaci
U rekreačního objektu, kde není vybudovaná kanalizace, chceme zbudovat jímku na vyvážení. Můžete mi sdělit, zda se tato stavba považuje za "drobnou" a co je vše třeba vyřídit po úřadech? Jaká má být vzdálenost od studny na pitnou vodu a od hranic pozemků?
Ne, tato stavba není drobnou stavbou. Za splnění podmínek v ustanovení § 104 odst. 1 stavebního zákona vyžaduje tato stavba územní souhlas…
hranice pozemku a pilř plynu
Dobrý den, co je to „hranice pozemku“? Myslel jsem si, že je to část pozemku před plotem. Vystavil jsem před plotem plynoměrnou budku, ale jak jsem se doslechl, stojí na obecním pozemku. Kde má být plynoměrná budka umístěna? V oplocení pozemku nebo přímo na mém pozemku? Jaká je pokuta za tzv. černou stavbu? Nechá mě městský úřad bezpodmínečně černou stavbu zbourat? Děkuji za odpověď
Hranice pozemku odděluje dva sousední pozemky. Oplocení nemusí být vždy umístěno přímo na hranici pozemku, ale pokud máte při jakékoliv…
umístění mobilní maringotky a přípojky
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li potřebuji podle nového stavebního zákona stavební povolení k umístění pojízdné maringotky (sloužící jako občerstvení a prodejní stánek) k tomu, abych ji umístila na svém vlastním pozemku nacházejícím se ve volné přírodě. Též by mě zajímalo, zda-li může mít na případné povolení vliv připojení na vodovod a elektřinu a pouze dočasné umístění. Děkuji vám za odpověď
Pokud se jedná o mobilní zařízení, které je schopné převozu po vlastních kolech, nepovažuje toto stavební úřad za stavbu, tudíž…
provizorní řešení čištění odpadních vod
Dobrý den. Moji rodiče mají dům s jímkou na odpadní vody s přepadem do potoka. Ve vsi se bude přibližně za 2 roky budovat kanalizace. Musí rodiče vložit značné finanční prostředky do domácí čistírny odpadních vod nebo existuje nějaké levnější provizorní řešení do doby, než se vybuduje obecní kanalizace?
Jiné řešení samozřejmě existuje. Rodiče si mohou vybudovat žumpu na vyvážení /samozřejmě bez přepadu/, či mohou zaslepit přepad…
umístění kanalizace bez souhlasu vlastníka pozemku
Prosím o sdělení, zda máme nárok na odstranění kanalizace z našeho pozemku, kterou sem firma položila omylem a bez našeho souhlasu? Má být správně na vedlejším obecním pozemku. Provozovatel kanalizace řekl, že se nic překládat nebude, protože je kanalizace chráněna ze zákona. My jsme ale k záboru našeho pozemku nedali nikomu souhlas. Děkuji
Pokud byla trasa kanalizace v projektové dokumentaci pro stavební povolení plánována mimo Váš pozemek a stavební firma ji na pozemek…
výpočet objemu žumpy /jímky/
Chtěla bych se zeptat, jestli je někde zakotven údaj o minimálním obsahu jímky (bez přepadu), např. pro jednogenerační rodinný dům? Dekuji za odpověď
Objem žumpy se stanovuje individuálně, v závislosti na množství a časovém režimu přitékajících odpadních vod a časovém intervalu…