Dobrý den, Chystám se udělat hydroizolaci menšího cihlového domu podbouráním zdiva a vložením lepenky. Chci se zeptat zda je možné vybouraný prostor vyzdít porobetonovými tvárnicemi cca 10- 15cm tlustými Rád bych tímto omezil tepelný most mezi základy a nosnou stěnou. Máte s tím někdo zkušenosti. Nedojde tím k popraskání zdiva?
Tepelně izolační vlastnosti stávajícího zdiva a tvárnic z pórobetonu jsou velmi rozdílné. Předpokládám, že dům je nyní vyzděný z plných pálených cihel.
U zdiva z plných pálených cihel je udáván součinitel tepelné vodivosti λ na hodnotě 0,80 W/m.K, kdežto u pórobetonu v závislosti na objemové hmotnosti a označení tvárnice (předpoklad je P2-500 až P6-700) je to od 0,12 do 0,17 W/m.K. Hodnoty jsou převzaty z katalogu Ytong. To je tedy cca 5x až 6x lepší z hlediska tepelné vodivosti než plná cihla. U pórobetonu závisí také velmi na jeho vlhkosti, protože materiál je poměrně velmi nasákavý a je-li vlhký, je výrazně snížena jeho tepelně izolační schopnost. Proto by rozhodně neměl být použit pod vloženou hydroizolaci z asfaltového pásu. Při poloze nad je v soklové části zdiva namáhání vlhkostí také o něco vyšší, protože zde může ležet sníh, odstřikovat dešťová voda apod. Přesto lze určitě říci, že náhradou materiálu dojde k vylepšení tepelného mostu v soklové části, závisí však na tom, jak bude pórobeton ochráněn před účinky vlhkosti a také na tvaru detailu a poloze tepelné izolace v podlaze. Úplné odstranění tepelného mostu a snížení celkové tepelné ztráty však bude dosaženo až po zateplení fasády, soklové části a základu až pod terén na doporučovanou hloubku kolem 60 až 80 cm.
Optimálním dílčím řešením nyní bude, že v rovině vložené hydroizolace zdiva bude probíhat i izolace proti vlhkosti v ploše místnosti. Nad ní pak bude tepelná izolace, navazující na dozdívku z pórobetonu. Tepelná izolace by měla být v tloušťce dle doporučení normy. Většinou se používá polystyrén, nad ním je pak čistá betonová podlaha. Pokud jde o tloušťku tepelné izolace – na tu se vztahují požadavky normy ČSN 73 0540-2. Tato základní tepelně technická norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro podlahu na terénu 0,45 (W/m2.K), hodnota doporučená je dle normy 0,30 (W/m2.K). Do celkové tepelné izolace se započítávají všechny vrstvy skladby, tedy například i betonové konstrukce, ty však zpravidla velké izolační schopnosti nemají. Výše uvedené hodnoty tedy odpovídají tloušťkám tepelné izolace v podlaze na bázi polystyrénu kolem 12 až 16 cm.
Pokud jde o praskání a únosnost zdiva - použít by se měl pórobeton o vyšší pevnosti (viz. výše uvedené označení). U rodinného domku do dvou podlaží bude staticky patrně vyhovovat, u vyšších staveb, které vyvozují větší tlakové namáhání by to měl posoudit statik.
S pozdravem Ing. J. Veselý, poradce ECČB Č. Budějovice
Dobrý den pane Řího.