Dotaz: Dobrý den, prosím vás o radu, jak provést izolaci zdí při půdní vestavbě. Obvodová zeď je 15 cm a místy jsou sloupky 30 cm, na které je posazen "pozednicový trám" z vnitřní strany - je tedy před 15 cm zdí uvnitř podkroví. Současně je trám podepírán několika svislými a šikmými trámy. Uvažuji o tom, že provedu přizdívku před sloupky cca 100 mm porobetonem a vzniklý prostor (šíře 50 až 200 mm) vyplním vatou. Mám však ale obavy z možnosti hniloby trámů, pokud budou obaleny vatou vlivem srážení vody, když trámy se dotýkají vnější obvodové zdi. Jak tedy provést izolaci, když jsou nosníky střechy kombinované - dřevo/ cihlová zeď? Děkuji za radu. Dvořák
Při návrhu zateplení štítové stěny podkroví je potřeba přihlédnout k požadavkům ČSN 73 0540-2 a to jednak co do hodnot tepelné izolace, tak i ochraně proti kondenzaci vodní páry v konstrukci.
Z hlediska požadavků platné ČSN 73 0540-2 na tloušťku tepelné izolace – norma rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu těžkou je 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K). Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Při současné tloušťce zděné stěny štítu 15 cm a přidání minerální izolace v tloušťce až 20 cm spolu s přizdívkou z pórobetonu 10 cm bude výsledný součinitel prostupu tepla U kolem 0,2 W/m2.K. To je dostatečné.
Složitější záležitostí je zabezpečení konstrukce před nežádoucí kondenzaci. Minerální vata je dobře paropropustná, ale nasákavá. To znamená že vodní páry, které prostoupí přes vnitřní přizdívku do izolace, budou patrně kondenzovat v oblasti při vnitřním líci zděného štítu z plných cihel. To bude znamenat jednak ohrožení dřeva krovu a zároveň i snížení tepelné izolace minerální vaty vlivem zvýšené vlhkosti. Vhodným konstrukčním řešením je, přizpůsobit konstrukci štítové stěny tak, aby zde byla vytvořena dobře fungující parozábrana. Na výběr jsou varianty – buď použití parozábrany foliové, nebo použití OSB desek. Vhodné by bylo ověřit, jak široká je nosná zeď ve spodním podlaží. Plánovaná přizdívka z pórobetonových cihel by totiž neměla stát na stropě. Jednou z možností je přizdívku z pórobetonu neprovádět a stěnu provést jako lehkou na rošt – byla by tedy provedena obdobně jako navazující šikmé a podélné konstrukce podkrovní vestavby. Parozábrana by zde byla provedena obdobně, jako v konstrukci střešního pláště, jedná se o stejný princip a totožnou funkci.
Příklady skladby jsou (od vnitřního povrchu): Obklad sádrokartonovými deskami (12,5 mm) na rošt. Rošt může být z typových ocelových profilů (Knauf, Rigips) nebo z latí. Mezera vytvořená roštem slouží pro rozvody instalací, aby nebyla perforovaná parozábrana. Pak vlastní parozábrana – paronepropustná fólie s difúzním faktorem Sd alespoň 100 až 150 (například fólie s hliníkovou vložkou, ale i jiné (Isocell, Nikobar apod.), musí být pečlivě provedená s těsně přelepenými spoji a parotěsnými návaznostmi na okolní konstrukce (používají se speciální lepící pásky) a minimem perforací. Fólie je přichycená na rošt , který je proveden tak, aby byly podložené spoje. Za roštem je již tepelná izolace min. 20 cm dle Vašeho popisu. Parozábranu lze provést i z OSB desek o vysokém difúzním odporu, které budou lepeny pružným tmelem na pero a drážku a spáry ještě přelepeny těsnící páskou (obdobně jako se provádí vzduchotěsná bariéra u pasivních domů a opět s instalační dutinou). Obdobně jako předtím je potřeba utěsnit navazující spáry na okolní konstrukce stěn a stropu, nebo propojit tyto parozábrany. Variantou je zkombinovat vrstvu z desek OSB s parotěsnou fólií.
Zakryté trámy je nutno sanovat od případného napadení a očištěný povrch chemicky ošetřit (Bochemit, Lignofix). Případné další možnosti (zděná akumulační přizdívka a jiné typy izolací) doporučuji konzultovat se specialistou na stavební tepelnou techniku.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Dvořáku, děkuji za Váš dotaz.