Dotaz: Pro stavbu RD jsem použil porobetonové tvárnice Prefabet(dovoz polsko-www.prefabet.pl o síle 36 cm P2 -400. Stavbu chci zateplit, ale nevím, jakým materiálem. V případě polystyrenu mám obavy z kondenzace vodních par, z cenového hlediska vychází výhodněji než min. vata. Sílu izolace zvažuji cca.8 cm. Poradte prosím jaký systém zvolit. Za odpvěď předem děkuji. Roman Čálek
Vážený pane Čálku,
děkuji za Váš zajímavý dotaz.
Z podkladů Prefabet, které jsou uvedeny na webové adrese, kterou uvádíte vyplývá:
- součinitel tepelné vodivosti je uváděn 0,0082 W/m.K.
- „maximální“ součinitel prostupu tepla U (W/m2.K) je 0,30
- tepelný odpor je uváděn na hodnotě R=3,87.
Hodnoty jsou uváděny pro tloušťku zdiva 36 cm. Jsou to čísla, která si navzájem docela odporují. Bylo by nutné zjistit u výrobce nebo dovozce závazné tepelně technické parametry výrobku a technologické předpisy pro zdění. Výrobek přece musí být certifikován a měl by mít protokoly od akreditované zkušebny, pokud má být užíván na tepelně izolační zdivo. Rovněž by mělo být deklarováno, jak splňuje současnou normu. Tyto údaje nemám k dispozici.
Od těchto hodnot by se pak mělo vyjít i pro návrh případného dodatečného zateplení. Výsledná hodnota by měla splňovat požadavky současné platné normy ČSN 73 0540-2 z hlediska doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla U (W/m2.K), která je 0,25 a minimální požadovaná 0,38. Tato norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor).
Předpokládám, že vhodný způsob zateplení bude takzvaný kontaktní zateplovací systém, kdy tepelná izolace bude nalepena, zároveň kotvena mechanicky a opatřena stěrkou s armovací tkaninou a tenkovrstvou minerální omítkou. Z hlediska ověření kondenzace vodní páry uvnitř konstrukce by bylo vhodné provést příslušný tepelně technický výpočet. Do zadání je nutno dosadit fyzikální parametry použitých materiálů (znát tedy vlastnosti tvárnice). O výpočet možno požádat projektanta - specialistu na tepelnou techniku nebo výrobce zateplovacího systému – je doporučení použít certifikovaný zateplovací systém jednoho výrobce, nekombinovat materiály různých výrobců a provedení svěřit vyškolené firmě. Vyplatí se to při uplatňování záruk v případě nějakých problémů.
Důležitým předpokladem je, aby zdivo nebylo příliš vlhké. Změření vlhkosti zpravidla nabízejí výrobci zateplovacího systému v rámci dodávky zdarma. Je-li vlhkost zvýšená, je nutno počkat na vyschnutí stavby.
Pro nalepenou izolaci lze použít pěnový polystyrén nebo tuhé desky z minerální vaty. Pěnový polystyren má proti minerální vatě vyšší difúzní odpor, avšak pro dobře izolovanou stavbu proti zemní vlhkosti a při aplikaci na vyschlé zdivo by nemělo během užívání stavby docházet k problémům.
Při použití vaty může vlhkost ze zděné konstrukce lépe odcházet. Minerální vata je však proti polystyrénu více nasákavá, takže při určité zvýšené vlhkosti o něco klesá její izolační schopnost. Tloušťka tohoto dodatečného izolantu se zpravidla doporučuje 10 až 12 cm. Problém z hlediska kondenzace může přinést v tomto případě malá tloušťka izolace.
Na otázku, jaký systém je vhodnější, není jednoznačná odpověď. Z hlediska prodyšnosti je to minerální vata. Vzhledem k tomu, že materiál tvárnice bude mít vyšší nasákavost, je doporučen výpočet kondenzace.
Ing. J. Veselý, energ. poradce Energy Centre Č.Budějovice