Dobrý den, nedaří se mi tuto informaci dohledat na internetu. Můj dotaz zní: Jak často se aktualizují povodňové mapy, které ovlivňují územní plán? Jde mi o lokalitu Frýdlantska, Liberecký kraj. Zdědili jsme dům, který nemá dokončenou kolaudaci a navíc tam jsou neshody v původním povolení, tedy je potřeba dodatečné stavební povolení a to značně narušuje náš záměr kolaudace. Celá situace je velmi komplikovaná, poslední aktualizace byla v roce 2014, tedy 10 let zpět a nikde nemohu dohledat informaci o tom, kdy zhruba se dá čekat další aktualizace - snížení rizika, abychom mohli kolaudaci dokončit. Děkuji. Natálie


Odpověď

Na první část otázky neumím odpovědět. Dotaz bych vnesl alespoň maile a to na patřičné povodí, kam spadá vaše obec. Ale na toto se ještě zeptám kolegů ze ŽP.

Ale jde o jinou věc: svatý je územní plán. Pokud část vaší stavby zasahuje např. do aktivního záplavového území, které je takto vyznačeno ve vašem územním plánu, tak je závazné. A i kdyby mezi tím bylo rozhodnutím záplavové území opravené, tak je vám to „houby platné“ do té doby, než dojde k upravení v územním plánu. Protože žádný stavební úřad nemůže povolit (dodatečně povolit) stavbu v rozporu s územním plánem! Tomu je třeba rozumět následovně územní plán = veřejný zájem. A musím bourat stavbu, která je v rozporu s územním plánem…

Ale jednu věc, nejste pachatelé, nemůže vás nikdo trestat, naopak hledáte řešení…

A asi by vám pomohl tento případ za života:

Potok v mírné zatáčce a u něj mimo záplavové území rodinný dům. Majiteli rodinného domu začaly dorůstat děti a on chtěl vědět, zda na své zahradě vedle domu, lze ještě postavit jeden dům. Nešlo to, protože tato zahrada už byla v územním plánu kvůli záplavovému území mimo návrhovou plochu (prostě nedalo se tam nic stavět). Ten pán byl zklamaný a říkal, že to nikdy nepochopí, že ta zahrada je výš, než ten jeho dům a tak tam přece nemůže být zakresleno záplavové území. Samozřejmě měl pravdu, voda do kopce neteče. A tak když u mne byl po čtvrté tak jsem mu na papír napsal pořadí, co má vyzkoušet, oběhat.

Povodí, životní prostředí …… a ten pán to nevzdal. Zjistil že před mnoha lety tuto část záplavového území dokreslili do map pouze odhadem, již v této části neměli udělaný výškopis. On to stále nevzdal a donutil je, že výškopis dodělali. Když dodělali výškopis, tak udělali návrh úpravy záplavového území pak ten návrh (protože to ten pán stále nevzdal) poslali na životní prostředí, které rozhodlo o úpravě. Když bylo vydáno pravomocné rozhodnutí o úpravě záplavového území stále tam ten pán nemohl stavět. Ale vyvol změnu územního plánu. Měl v ruce pádný argument a změna proběhla.

Celá záležitost trvala 11 let. Sám jsem jej obdivoval, byl to úplně obyčejný člověk, bez vazeb na vlivné lidi, ale úporný bojovník uvažující zdravým selským rozumem. Dnes už jeho syn má vedle domek postavený…..

P.S.: Tak ještě k těm termínům, žádné to nemá, dřív životní prostředí dávalo rozhodnutí, dnes se záplavové území vyhlašuje opatřením obecné povahy (vyhláška), žádné termíny do kdy to platí to nemá……

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování