Dotaz: Vážení přátelé, řeším problém neodizolovaného rodinného domu ze třicátých let. Suterén je částečně nad terénem, je obezděn 60 cm kamennou obvodovou zdí zděnou na hlínu. Neuvažuji o dodatečné izolaci proti zemní vlhkosti, ale nechtěl bych neuváženým zásahem změnit vlhkostní režim stavby tak, aby se přítomnost vlhkosti projevila tam, kde nechci. Přízemí je beze stop vlhkosti v konstrukcích. Podlaha v suterénu je v současné době odkopána na zeminu . Skladba stropu nad suterénem: želbet.deska, škvárový zásyp, polštáře, prkna. Strop nad přízemím: rákos.omítka, podbití, trámy, záklop, bet.mazanina 5cm.
Nerad bych zamezil přirozenému prostupu vodní páry domem. Radon neřeším. Varianta podlaha suterénu (prádelna s tech.místností): Na zeminu rozprostřít geotextílii a vybetonovat 4cm podkladní mazaniny v mírném spádu k podlahové vpusti. Dále použít nopovou fólii 20 mm, u stěn po obvodě místnosti položit prosekávaný „husí krk“ 30 mm v jednom místě zaústěný do novodurové trubky 50 mm, která bude vyvedena stavbou až nad střechu domu. Krycí mazanina tl. 5 cm se sítí 4 mm oka 200/200mm. Povrch betonu uzavřít nátěrem, nebo dlažbou. Varianta podlaha přízemí: Prkna stávající podlahy odříznout 3 cm po obvodě celé místnosti a do vytvořené mezery vložit prosekávaný „husí krk“ 20 mm a zaústit do novodurové trubky 50 mm, která bude vyvedena stavbou až nad střechu domu. Na plochu prken položit geotextílii a na ní desky OSB 4PD tl. 14 mm (prošroubovat až do polštářů?). Nevím, zda se dá položit na OSB desky dlažba. Varianta podlaha obytné podkroví: V betonové mazanině proříznout drážky cca po 1,5 m a do nich uložit prosekávaný „husí krk“ 20 mm, který vyústím do odvětraného prostoru za půdní obezdívkou. Na bet.mazaninu položit geotextílii a na ní desky OSB 4PD tl. 14 mm.
Od uvedených konstrukcí si slibuji, že se mi podaří zamezit hromadění vodní páry pod vrstvami, které (bohužel) fungují jako parozábrana ( nopovka, OSB). Existuje-li deskový materiál použitelný pro nášlapnou vrstvu podlahy bez paronepropustného efektu, uvítal bych jej.
Velmi děkuji za odpověď.
L.Beneš
Tel. 602 286 841
Email: benes@prointera.cz
Váš záměr provedení výše popsaných opatření by neměl stávající stavbě nijak uškodit. Naopak bude pro vlhkostní režim určitým přínosem.
Obtížnější je, takto na dálku, zodpovědně vyhodnotit a potvrdit Vám účinnost navržených opatření. Rozhodujícím faktorem zde je bezpochyby to, že objekt od úrovně přízemí již netrpí v současnosti zjevně zvýšenou vlhkostí. Zvýšená vlhkost je tedy patrně omezena na suterénní prostor. Pokud je zde vlhkost podlahy větší, nebude možná účinnost provětrání vzduchoizolační vrstvou o výšce jen 2 cm dostatečné, nehledě na malý profil „husího krku“ a snad i odvětrávacího svislého potrubí. Vyvedení svislého potrubí nad stavbu, čili dosažení co největšího rozdílu výšek z hlediska zajištění proudění je správné. Nicméně je zde přece jen na zvážení dobře vyhodnotit vlhkost sklepa a případně zajistit větší účinnost vzduchoizolačních dutin a odvětrání například systémy z tvarovek Iglu nebo IPT desek a zvětšit průřezy větracích potrubí.
Důležité je rovněž zajistit přirozené větrání sklepa okny, případně mřížkami, opět se zde může využít například komínového efektu využitím komínu nebo vložením potrubí, aby sklepy přirozeným tahem odvětrávaly. Dobrým odvětráním vlhkosti sklepa se sníží i zatížení domu jako celku. Pokud jde o podlahu na půdě, betonová deska zde skutečně působí jako určitá parozábrana a odvětrání škváry bude dobré. Vzhledem k tomu, že podkroví bude patrně obydleno a tudíž vytápěno stejným topným režimem jako přízemí, nebudou zde již rizika kondenzace v ploše konstrukce. Doporučuji však promyslet řešení po obvodu v místě půdní obezdívky, aby zde nevznikl nějaký tepelný most, který by pak kondenzaci a následné závady způsobit mohl.
Použití dlažby na podklad z OSB desek je možné, podklad se zpravidla zpevňuje nivelační stěrkou, proti vlhkosti provozu v koupelně je důležité nepodcenit ani hydroizolaci, což lze vyřešit opět stěrkovými izolacemi. Vhodné materiály Vám doporučí specializovaní prodejci. Omlouvám zároveň pozdější odpověď způsobenou větším množstvím vyřizovaných dotazů.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Beneši, děkuji za Váš dotaz.