jak odstranit vlhkost a naslednou plisen
Dobry den,jedna se o prizemni,podsklepeny byt v cinzovni dome,jehoz vlastnikem je obecni úrad.Kazde odstraneni nezadouci plisne ze zdi je jen chvilkove,vlhkost od podlahy nici nejen koberce,nabytek,ale predevsim zdravi deti a mne samotne.Byt je vytapen ústrednim topenim na uhli,kotel je vlastni ve sklepe.Jsme alergici.Prosim o radu,popripade kam se mohu obratit na zjisteni pricin a nasledneho odstraneni,stavebni úrad nema zajem toto resit,nebo si zrejme 6 let nevi jakoby rady.Za odpoved mnohokrat dekuji
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.
Pro účelné odstranění plísně a zvýšené vlhkosti stěn je nutným předpokladem zjištění příčin tohoto stavu a jejich odstranění. Bohužel neuvádíte o jaký typ činžovního domu se jedná, jak je stavba stará, jaké jsou použité materiály apod. Podsklepené byty činžovní výstavby z předválečné doby zpravidla již netrpí tolik vlhkostí vzlínající z oblasti základů, ale vyloučit to nelze, obzvláště, jedná-li se o velmi vlhký sklep zapuštěný hlouběji pod úroveň terénu. Situaci ovlivňují hydrogeologické vlastnosti podloží, skon terénu apod. Novější bytovky z krátce poválečné doby zase nemají dobré tepelně izolační vlastnosti obvodových konstrukcí. Často z důvodu používání betonových desek na stropy a věnce mají značné tepelné mosty, které se pak projevují například v rohu styku podlahy a stěny. Zde je lokálně snížená povrchová teplota na konstrukci, která zde neizoluje, je chladnější a promrzá. Z toho důvodu zde kondenzuje vodní pára obsažená ve vzduchu a vytváří se optimální podmínky pro vznik plísní.
Neblaze se může projevovat i způsob vytápění. Například právě u vytápění kotlem na tuhá paliva, kdy teplota místností z důvodu obtížné regulace a přestávek ve vytápění je velmi proměnná - například přetopení navečer a následné vychladnutí v průběhu noci kombinované s nevětráním.
V každém případě je nutno, aby situaci posoudil na místě specialista v oboru tepelně technických vlastností staveb a odvlhčování a pokusil se příčiny specifikovat.
Pokud se jedná o zemní vlhkost, je nutno provést odvlhčení spodní stavby domu. To je poměrně náročná činnost z hlediska stavebních zásahů. Je nutno vyjít ze stavebně technického průzkumu, změření vlhkostí, zjištění vlastností podloží apod.
Pokud se jedná o nedostatečné izolace a tepelné mosty, je nutné jejich odstranění, čehož se dosáhne osazením tepelné izolace na vnější líc konstrukce, tedy zateplení venkovní stěny, podhledu sklepa apod. Zároveň dojde i ke snížení nákladů na vytápění. Provedení by měl navrhnout odborník.
Povrchové použití chemických prostředků je málo účinné a krátkodobé. Zpravidla je nutné odstranit kompletně všechny vrstvy maleb a starý štuk. Lepší je odstranit i napadenou omítku a nahradit ji vzdušnou vápennou nebo lépe sanační.
V některých případech aplikace sanačních omítek dlouhodobě snížila vlhkost stěn, předpoklad je, aby současná vlhkost zdiva nebyla vyšší 8%. Orientační změření může provést specialista elektronickým vlhkoměrem. Nové štuky a nátěry by měly pak být výhradně vápenné a především nepoužívat hlinkové malby. Všechny tyto materiály v sobě zadržují vlhkost. Do malt a nátěrů lze přidat chemické prostředky. Ale i tento důsledný postup je pouze dočasným ošetřením, pokud nebude řešena příčina.
O řešení situace by měl usilovat vlastník bytu. Vlastník by mohl dobrou vůli projevit uhrazením nákladů znaleckého posudku. Zpracovatele si však raději vyberte sami, měl by to být někdo, kdo dokáže i navrhnout nějaké stavební řešení. V každém případě se jedná o ohrožení zdraví nájemníků z důvodu hygienicky nevyhovujícího prostředí v bytě. Je tedy možno se následně obrátit na hygienickou službu, na základě jejich stanoviska by měl stavební úřad nařídit vlastníkovi bytu provedení udržovacích a sanačních prací.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice