Dobrý den,



mám dotaz, potřebuji převést práva stavebního povolení, tudíž práva stavebníka na rozestavěný dům. Na stavebním úřadě mi bylo řečeno, že je potřeba sepsat smlouvu nebo dohodu o převodu práv a povinností stavebníka stavebního povolení, chci se zeptat zda bude potřeba právník, nebo si dohodu s druhou stranou můžeme sepsat jednoduše samy ? Popřípadě také, jak řešit situaci, že druhá strana žije mimo ČR, jelikož podpis musí být ověřený.



Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.


Odpověď

No, to jsou mi dotazy…. Bylo vydáno stavební povolení, tomu je třeba rozumět tak, že vlastník pozemku získal právo provést stavbu (nikoliv povinnost). Pokud se pozemek prodává, tak se automaticky prodává i s tímto právem stavět (ale samozřejmě i se všemi povinnostmi). Takže v tomto případě se vůbec nemusí žádný stavební úřad o něco žádat. Nový vlastník na závěr stavby pouze oznámí užívání stavby (nebo zažádá o závěrečnou kontrolní prohlídku stavby) a k tomu doloží, že je v současné době již nový vlastník zapsaný na katastru nemovitostí.

Pak může být varianta, že pozemek s rozestavěnou stavbou se nepřevádí na nového vlastníka. Tam pak je potřena stavební úřad zažádat o změnu stavebníka a úřadu doložit minimálně písemný souhlas vlastníka nemovitosti – uvedeného na situaci. Ale já bych se v takovéto situaci snažil žadatele přesvědčit, že by bylo dobré k tomu ještě doložit nějakou právně závaznou smlouvu. Totiž dnes i rozestavěné nemovitosti mají obrovskou cenu a podobné souhlasy by se měly milionkrát zvážit ze všech stran, než se podepíší.

Ing. Bohumil Krejčí

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování