Dobrý den,
Koupila jsem od přítele rodinný dům když byl ve finanční tísni. V přízemí bydlí jeho rodiče a v patře my. Nyní se vymýšlí to, že by rodiče (oba v důchodu) žádali o příspěvek na bydlení, ale zjistilo se, že spodní byt není zkolaudován (dům 100 let starý). Co teď ? Vyplatí se řešit zpětnou kolaudaci? Na kolik by to se vším mohlo vyjít ?
Předem děkuji za odpověď
Veselá
No, trochu podivný dotaz. Třeba to zkolaudované bylo, jak to můžete vědět, či něvědět….. Já jsem zažil případ, kdy nás soud oslovil s dotazem, jak jsme mohli napsat, že prostor v domě je bytový prostor určený k trvalému bydlení. Dohledal jsem doklady – v archivu byla kolaudace z roku 1922, šlo o byt pro služku. A od té doby to nikdo nezměnil….
Ale na váš případ se musí pohlížet z jiného úhlu. U nás píšeme úřadu práce vyjádření, kolik bytových jednotek v rodinném domě je. Buď je toto patrné z projektové dokumentace nebo se provede místní šetření. Dům má dvě bytové jednotky v případě, když např. ze společné ho zádveří se vstupuje samostatnými dveřmi do dvou bytů. Tedy za vstupními dveřmi bytu je celý byt. Ne, že kdesi venku ve společné části domu má pak jeden nebo druhý byt koupelnu či WC… Toto stanovisko (vyjádření) našemu úřadu práce postačí k přiznání sociálních dávek.
Jiný stavební úřad to ale může řešit odlišně…..
Jinak ještě co říká stavební zákon 183/2006 Sb.: § 125 odst. 2): „ nejsou-li zachovány doklady (tedy i kolaudace), z nichž by bylo možné zjistit účel, pro který byla stavba povolena, platí, že stavba je určena k účelu, pro který je svým stavebně technickým uspořádáním vybavena ….“ Tedy pokud při takovém to šetření opravdu oba byty mají samostatné dveře, tak to jako úřad potvrzujeme.