Dobrý den,
dostali jsme od rodiny spodní stavební pozemek, ke kterému nevede příjezdová cesta. Horní pozemek patří rodině a příjezdovou cestu lze řešit pouze uprostřed pozemku z důvodu stojící garáže vlevo, která patří k hornímu domu a rodina ji nepovolí zbourat. Řešíme jak vyřešit příjezdovou cestu, aby byl do budoucna spodní pozemek s domem prodejný a nebyl znehodnocen. Rodina navrhuje ponechat dosavadní vjezd s vraty, vytvořit pruh cesty ke spodního pozemku. Cesta by se oplotila až v případě, že bychom dům prodávali, nebo to potřebovali z jiného důvodu. Dokud tam žijeme s příbuznými, nechali bychom pozemky bez plotů. Do budoucna by tedy museli být vespod ještě jedny vrata. Cesta by byla ve spoluvlastnickém podílu. Děkuji za radu, případně i za tip, jak jinak vymyslet příjezd k pozemku, aby neznehodnocoval naší budoucí stavbu.
Fotky
Podívejte, jedna věc je, jak to vymyslet z praktického pohledu, druhá věc je, jak to vymyslet pro případ, že by se na spodní parcele měl stavět rodinný dům…
Obecně: pozemky rodinných domů se nemusí oplocovat, není to žádná povinnost. Dnes neplatí žádné pravidlo pravé ruky. Takže, kdo si chce pozemek oplotit může, ale nemusí….
Pokud spodní pozemek bude zahrada, tak tam stačí zřídit služebnost přístupu. Pokud by se ale na něm mělo stavět musí být splněna podmínka vyhlášky č. 501/2006 Sb. - § 20 odst. 7) „Ke každé stavbě rodinného domu …….. musí vést zpevněná pozemní komunikace široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby“ . Navíc, a na to dejte veliký pozor, s celkovým komunikačním připojením musí souhlasit váš úřad územního plánování. Takže i když sebelíp vymyslíte přístup k parcele, tak pro stavbu RD můžete tvrdě narazit na tomto úřadě.
Lze uvažovat i o dalších variantách – třeba, že příbuzní vám prodají i stávající garáž, od zadní části garáže by vám mohli nechat pruh přístupového pozemku až k vaší zahradě a vy byste jim postavili novou garáž, třeba už v prostoru vaší zahrady. Takže oni by měli ucelený obdélník pozemku s novou garáží, vy byste měli starou garáž (z hlediska stavebního zákona by úplně stačila pro novostavbu vašeho domu). Jde tam samozřejmě o finanční dorovnání apod. Ovšem i kdyby se takovéto řešení zdálo pro vás schůdné, napřed to načrtněte a dojděte to prokonzultovat na úřad územního plánování.