Dobrý den,

prosím o radu jak zaizolovat 30 let starou dřevěnou zahradní chatku o velikosti 4x4 m2.
Popis: základy: betonová deska cca 50cm vysoká, položená na úroveň terénu bez jakékoliv izolace.
Podlaha se skládá: dřevěné trámky, vysypané štěrkem a na trámcích dřevěné desky pokryty linoleem.
Vše jsme odstranili, zůstal holý beton.
Venkovní obvodový plášť: dřevěné palubky - starý nátěr.
Vnitřní obložení: umakart, minerální vata (nebo té době poplatný materiál skel.vata, papírový kartón), upevněné na vnějším obvodovém dřevěném plášti. Umakart jsme odstranili.
Strop a nízká půda pouze obnažené palubky.

Chatku budeme užívat převážně v létě, přitápět bychom chtěli pouze občas o víkendech na podzim a na jaře. V zimě chatku obývat nebudeme.
Dále prosím o doporučení typu vytápění pro popsané účely.
Nebráníme se přístavbě komína a zakoupení krbových kamen, pakliže by to bylo vhodné.

Děkuji mockrát za cennou radu.

Odpověď Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.

Pokud by se začalo shora, patrně je zde strop z dřevěných trámků, zespodu má zmíněné palubky a nad stropem je přístupná půda. Optimální zateplení bude izolací na bázi minerální vlny, která má vysokou difúzní propustnost pro vlhkost a nebude ve stropě vytvářet parozábranu. Použít se může minerální nebo čedičová vlna v rolích nebo v deskách. Izolace v rolích je levnější, ale je potřeba ji dávat do roštu, například z fošen na výšku, aby se nahoře dalo po něčem chodit – nejlépe zaklopit pouze prkny na sraz, nebo jen pochozí lávku pro přístup. Zakrývání vaty OSB deskami nebo nějakými fóliemi se nedoporučuje, izolace by se uzavřela a hrozí kondenzace vlhkosti. V případě tuhých desek by patrně postačilo je na sraz ve dvou vrstvách osadit shora na strop.

Pokud jde o tloušťku – to závisí na způsobu užívání chaty. Norma nerozlišuje pouze letní a celoroční, jedná se o interiér s požadovanou vnitřní teplotou, tedy by bylo dobré dodržet doporučené normové hodnoty. V případě vaty ve stropě to odpovídá tloušťce alespoň 20 cm.

Podlahu na betonu, která je nyní vybourána, lze zateplit i polystyrénem s tím, že novou podlahu lze vyřešit například suchou montáží z podlahových desek ze sádrokartonu, OSB nebo vláknocementových podlahových desek Cetris a podobně. Pro dodržení doporučení normy - min. 12 cm podlahového EPS, pokud by se nevešlo, lze použít izolant s nižší tepelnou vodivostí, například desky z XPS (extrudovaný polystyrén) – cca 10 cm, nebo polyuretanové PUR nebo PIR desky – cca 8 cm. Jistě se dá vytvořit i podlahový dřevěný rošt vyplněný izolací z minerální nebo čedičové vlny a horní pochozí vrstva z prken. Nemělo by se ale zapomenout na parozábranu pod prkny.
U obvodových stěn chatky neuvádíte současnou tloušťku skelné vaty a zda by se zateplovalo ze strany interiéru, nebo exteriéru. Pokud by byl demontován vnitřní umakart, pak by se dala přidat tepelná izolace zevnitř a nový vnitřní obklad (sádrokarton nebo palubky) řešit tak, aby zde byla osazená kvalitní parozábrana na vnitřním líci konstrukce, může být fóliová, nebo i z OSB desek s utěsněnými spoji.

Aby v konstrukci nedocházelo k nežádoucí kondenzaci, je potřeba dodržet skladbu tak, aby směrem k exteriéru nestoupal difúzní odpor, tedy zajistit paropropustnost vnějších vrstev. To by se týkalo především varianty zateplení zvenku, kde by jako vhodné řešení připadlo do úvahy osadit provětrávanou fasádu. Tedy na stávající plášť (stávající palubky buď demontovat, možnost ponechání nutno posoudit na místě) osadit nový dřevěný rošt, ten vyplnit tepelnou izolací na bázi minerální nebo čedičové vlny (difúzně propustný materiál), pak ponechat vzduchovou mezeru pro odvětrání a fasádu tvoří nový obklad – palubky nebo jiné fasádní obkladové desky.

Tloušťku přidané tepelné izolace je potřeba posoudit jako celek s tou stávající (samozřejmě je i varianta starou skelnou vatu vyhodit a nahradit izolací novou). Celková tloušťka tepelných izolací ve stěně by na doporučení normy měla být alespoň 24 cm.

Nevýhodou zateplení zevnitř bude určitě zmenšení již dnes poměrně malého prostoru, takže výhodnější bude asi repase a přidání izolace zvenku s tím, že pokud se bude odstraňovat umakart zevnitř, nový obklad by měl být řešen s parozábranou.

Pokud bude chata takto poměrně kvalitně zateplena, budou postačovat pro malou chatu na sezónní přitápění malá krbová kamna na dřevo (patrně postačí i v zimě).
Nejmenší se vyrábí kolem 5 až 6 kW. Pokud není k dispozici dřevo, postačí i hodně malá automatická kamna na pelety s výkonem 2 až 5 kW, výhodnější bude jejich lepší regulace při malé potřebě tepla na vytápění. V chladnějším létě postačí i elektrický přímotop.
Ing. Jiří Veselý, energetický poradce Energy Centre České Budějovice
Energy Centre České Budějovice