Dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Bydlíme v jednoposchoďovém , 20 let starém zděném domě. Dům má vnitřní zateplení, venkovní zateplení a nová plastová okna. Venkovní zateplení bylo provedeno poté, co se vnitřní zateplení neosvědčilo a docházelo k výskytu plísní. Bydlíme v přízemí a jelikož soused v 1. patře často v zimě cestuje a netopí, dochází nám k úniku tepla stropem. Potřebovali bychom poradit, jak zevnitř strop zaizolovat, aby vrstva byla co nejslabší a opět nedošlo ke kondenzaci par a výskytu plísní. Děkuji za odpověď.
Pokud soused prostor bytu ani netemperuje, jednalo by se o konstrukci stropu mezi vytápěným a nevytápěným prostorem. Vztahují se na ni tedy požadavky současné platné ČSN 73 0540-2. Z posouzení podle této normy stanovíme tloušťku tepelných izolací pro zateplení stropní konstrukce a rovněž by bylo možné spočítat i to, zda bude docházet v konstrukci ke kondenzaci, nebo nikoli. Museli bychom ale znát přesnou materiálovou skladbu stropu, tedy tloušťky jednotlivých vrstev, jejich fyzikální vlastnosti a popis nosné konstrukce stropu.
Pokud jde o tloušťku dodatečné izolace – norma stanovuje požadované a doporučené hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Pro strop mezi vytápěným a nevytápěným prostorem je minimální požadovaná hodnota U 0,60 W/m2.K a doporučená hodnota součinitele prostupu tepla U je 0,40 W/m2.K. Předpokládejme, že stávající strop má konstrukci z keramických nosníků a vložek a není zde použita kročejová izolace. Pak by stropní konstrukce měla orientačně hodnotu součinitele prostupu tepla U kolem 1,0 až 1,1 (W/m2.K). Abychom dosáhli minimální požadované hodnoty, bylo by potřeba doplnit tepelnou izolaci například na bázi EPS v tloušťce kolem 4 cm, pro hodnotu doporučenou pak 8 cm. Uvažuji zde se součinitelem tepelné vodivosti λ 0,045 W/m.K, většinou jsou u vyráběných izolací na bázi polystyrénu nebo minerální vaty uváděny deklarované hodnoty o něco lepší.
Pokud není nosná konstrukce stropu ze dřeva, není tolik ohrožena kondenzací jako dřevěný strop. Pak by bylo možno zateplit strop zespodu nalepením polystyrénu v tloušťce 8 cm. Polystyrén je materiál s velkým difúzním odporem a na podhledu bude tak trochu jako parozábrana působit. Přesto k prostupu určité části vodních par do stropu dojde (netěsnosti apod.), nemělo by ale dojít k závažným problémům, které hrozí tam, kde se jedná o konstrukci sousedící s venkovním prostorem. V nevytápěném bytě předpokládám nepoklesne teplota pod 0°C, bude zde i vyšší relativní vlhkost, venku je až -20°C a velice nízká vlhkost vzduchu a to je pro riziko kondenzace podstatný rozdíl.
Pokud by se použil snížený podhled, například ze sádrokartonu, bude nespornou výhodou vylepšení akustických vlastností. Avšak aby se vzdušná vlhkost z interiéru nedostávala do stropní konstrukce, měla by se použít parozábrana. Parozábranu je potřeba vložit do konstrukce na její vnitřní líc, tedy mezi sádrokarton a izolaci. Jako parozábrana se používají fólie s vysokým difúzním odporem (sd > 100 až 150). Vytvořená vrstva musí být dokonale parotěsná, je tedy nutné pořídit vhodný spojovací materiál (těsné pásky na přelepení spojů, pásky na přilepení k okolním konstrukcím apod. Jako izolace by se použila minerální vata v tloušťce 8 cm.
Další materiálovou variantou pro vnitřní zateplení jsou izolace z přírodních materiálů jako například izolace na bázi dřevité vlny, konopí nebo ovčí vlny, které jsou schopny vlhkost regulovat. Dále existují systémy určené pro vnitřní zateplení, které se používají bez parozábrany. Tyto materiály na přírodní bázi díky své struktuře a fyzikálním vlastnostem mají schopnost absorbovat část interiérové vlhkosti a do jisté míry regulovat prostup vodní páry konstrukcí. Jedná se například o dřevovláknité izolační desky. Systém pro vnitřní zateplení včetně omítek má v současné době v ČR certifikovaný například firma Unger-Diffutherm. Například desky UdiUNGER-DIFFUTHERM s deklarovaným součinitelem tepelné vodivosti λ 0,045 se vyrábí v tloušťce 6 cm. Více informací na www.ecolivecb.cz..
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Dolejší, děkuji za Váš dotaz.
Omlouvám opožděnou odpověď způsobenou velkým zájmem o poradenství.