Dobrý den,
zajímalo by mě, jaká je působnost, resp. kompetence, odboru územního plánování při vydávání závazného stanoviska k záměru prodloužení vodovodu a kanalizace v zastavěném území obce.
Řešíme momentálně k našemu pozemku na vlastní náklady prodloužení vodovodu a kanalizace, abychom na něm mohli vůbec stavět. Odbor územního plánování po nás však neustále požaduje úpravy projektové dokumentace, zejména v rámci širších vztahů území - zejména v rámci dopravy, neboť komunikace před naším pozemkem je vymezena jako VPS a po jejím upřesnění v urbanistické studii (která je mimochodem nezávazným územně plánovacím podkladem) má být do budoucna rozšířena - po rozšíření dle US však VPS zasahuje do již povoleného stávajícího přístřešku pro auta na sousedově pozemku (což však není naše vina). Tuto VPS máme v PD zakreslenou pouze z důvodu, že v jejím koridoru tyto sítě povedeme a i OÚP nás informovalo, že zakreslena být musí a budou ji vyžadovat.
Nyní tedy OÚP požaduje, abychom upřesnili vymezení této VPS, aby nezasahovala to přístřešku souseda, ačkoli to s projektem prodloužení vodovodu a kanalizace, která mimochodem vede po opačné straně ve veřejném prostoru, nemá nic společného.
Otázkou je, zda má na toto právo. Podotýkám, že soused je spolu s námi investorem - bude se také napojovat na prodloužený vodovod a kanalizaci, tudíž je obeznámen s tím, že VPS je vymezena přes část jeho pozemku a přístřešku.
Dále pak OÚP požaduje budoucí řešení MHD, zejména posouzení, zda v trase prodloužených sítí bude zastávka MHD.
Děkuji za informace, které by nám eventuálně mohli pomoci s bojem na úřadě ÚP a ke zdárnému povolení vodovodu a kanalizace.
Děkujeme Vám.
Další záležitost je, že dnes musíte mít závazné stanovisko podle §6, odst.1 písmeno e) ve vazbě na § 96b stavebního zákona v platném znění (u vás od odboru územního plánování). To z vašeho dopisu také víte. A nyní jsou dvě varianty. Rozpracovaný projekt konzultujete s odborem územního plánování, hledáte kompromisy a nakonec sami zažádáte o vydání závazného stanoviska. Touto cestou zřejmě nyní postupujete. Pokud přece jen k dohodě nedojde a dostanete nesouhlasné stanovisko tohoto úřadu, nezbyde vám, než jej dát přezkoumat a tam se modlit, aby nadřízený orgán do názorů úřadu zasáhl a pomohl vám. (Někdy tady v této fázi pomůže dojet na krajský úřad a hledat tam nějaké řešení, které by v praxi bylo pro vás akceptovatelné).
Druhá varianta je, že podáte žádost o územní rozhodnutí (všeho – prodloužení řadů, místění komunikace a třeba i vašeho rodinného domu). A stavební úřad si sám požádá odbor územního plánování o vydání závazného stanoviska a v případě, že není souhlasné, tak v rámci odvolání se vy budete snažit toto změnit (tedy až v územním řízením).
Ale to žádná rada není, co s tím. Jakékoliv odvolání je na měsíce a mnohdy to nadřízený orgán vrací a vrací k novému a novému projednání. Takže podle mne nepostupujete špatně, potřebujete vedle sebe schopného projektanta, nejlépe takového , který na tom úřadě už vyřizoval více věcí. Takže bych jednal a jednal – váš projektant možná jednoduše cestu uhne. Někdy pomůže, když se na úřednici usměje, řekne jí, že jí to sluší a jestli by ona nebyla tak hodná a sama tužkou nenavrhla, kam tu cestu uhnout. On jí pak třeba řekne: „tak toto mne opravdu nenapadlo, co nejdřív to v projektu opravím“…..
Já prostě nedoporučuji, vést s úřadem naostro válku. Je to taky řešení, ale z dlouhodobého hlediska není dobré. Prostě spíš zkusit za sebe poslat někoho neutrálního, výřečného a odolného….
A poslední věc – má na to úřad právo? No jestli opravdu jednotlivé části jsou v územním plánu zakotveny, tak ano. Ale i kdyby tomu tak nebylo, tak copak doma manželce názorově neustoupíte, abyste prosadil něco důležitého? Doma stačí, když manželka získá pocit, že jste ustoupil a pak už vše běží zas v klidu….
Krejčí