Dobrý den, Je možné stavět na území, které je vedeno jako lesní plocha, která je v mém soukromém vlastnictvi? Mělo by se jednat o malou chatičku. Dala by se tato stavba realizovat při splnění nějaké maximalni zastavěné plochy, případně i založení stavby na patkách či zemních vrutech pro rychlou demontáž. Nebo budeme muset být odkázáni na něco mobilního na kolech? Děkuji za odpověď


Odpověď

No, dobrý dotaz….. Jestliže ten pozemek je v katastru nemovitostí opravdu zapsán jako „lesní pozemek“ vezměte si stavební zákon 183/2006 Sb. nalistujte § 79 bod 2 odst. l), který říká, že „nic“ z hlediska stavebního zákona nepotřebují stavby pro hospodaření v lesích a stavby pro výkon práva myslivosti do 30 m² zastavěné plochy a výšky 5 m bez podsklepení.

Pokud byste postavili objekt 31 m2, tak je to už „černá stavba“ a žádný zákon ani váš územní plán ji v lese nepovolí. Ale pozor: pokud vaše stavba pro obhospodařování lesa se najednou vylepší o komín, přípojku NN, záchod a pak najednou přibude obrovská pergola s venkovním krbem a krytým stáním pro auto, tak už jste v průšvihu.

Jsou lidi mdlého ducha, kteří na internet dokonce dají inzerát typu – ekologická relaxační dovolená v hlubokém lese s cenou 7 000 za lůžko a den – tak tam si proti sobě vyrobíte důkaz, že nejde o stavbu pro obhospodařování lesa. Takovýto případ jsem opravdu řešil, prostě to byla černá chata, černé podnikání, se vším všudy. Trvalo to několik let, museli jsme rozhodnout o odstranění, to nakonec nabylo právní moci a výkon rozhodnutí naši právníci předali exekutorovi. On to stále neodstranil, až mu exekutorský úřad obstavil majetek , účty … pak toto „ekologické relaxační zařízení“ teprve z lesa zmizelo …

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru 

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování