Dobrý den, je nutné pro rozdělení domu na dvě bytové jednotky mít rozdělené i energie (plyn, elektřina, voda) ? Budeme rekonstruovat dům, kde bydlíme s rodiči a pro zástavu za hypotéku bychom chtěli použít polovinu domu. Je nutné mít rozdělené energie již při dělení na dvě bytové jednotky? Energie plánujeme rozdělit až při rekonstrukci (pravděpodobně budeme mít podružené měření), tak se nám jedná o to, zda lze dům rozdělit na dvě bytové jednotky teď i bez toho. Děkujeme


Odpověď

I rodinný dům může být rozdělen několika způsoby. Jedna varianta je dům rozdělit na jednotky – to je úplně stejný princip jako se používá u “paneláků“. Tam je každý byt právně samostatná jednotka a pak je společná část.

Druhý způsob - je možné rozdělit rodinný dům vlastně na dvojdům.

Když si rodinný dům budete dělit na jednotky, tak podle mne vůbec nebudete jednat se stavebním úřadem, ale pouze půjde o právní záležitost, kde ve smlouvě si třeba ošetříte podružný elektroměr, podružný vodoměr, vytápění….. a podobně. Ale chtělo by to najít si právníka, který toto ve vašem městě už někomu psal, protože výsledek tj. smlouva se musí vložit do katastru nemovitostí a požadavky na přílohy katastrálního úřadu nemusí být všude stejné. Já bych v tomto případě začal smlouvou a případné úpravy měření a podružného měření bych řešil až následně.

Varianta reálného rozdělení domu na dva dvojdomky je složitější, vyžaduje projektovou dokumentaci, stavební povolení, kolaudaci…

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování