Dobrý den,
Měla bych dotaz ohledně vodovodní přípojky, kterou má soused nataženu ca přes 1/3 pozemku po celé šíři. Tento pozemek jsem koupila pro výstavbu RD, nebyla jsem informována ani od původního majitele ani v KS nebylo sepsáno věcné břemeno, není ani vložena do KN. Vzhledem k tomu, kde se přípojka odhadem nachází mi celou situaci podstatně komplikuje,plánovala jsem tam přístavbu a bazén. Opravdu nemůžu trvat na tom, aby si soused přípojku přendal mimo můj pozemek? Byla jsem se zeptat i na úřadě, kde mi bylo sděleno, že to tam prostě bylo dřív … Se sousedy není řeč, nejsou si schopni přípojku najít a hlavně nemají ani zájem. Já tedy můžu donekonečna platit za vyhlednání sítí, pokud tam budu něco hrabat nebo je snad mojí povinností jim přípojku přendat a zřídit na své náklady? Co se stane pokud bych jim přípojku přehrabala? Musím je pustit na svůj pozemek a umožnit jim opravu, tedy pokud by se mě vůbec zeptali, jestli tam můžou vstoupit a opravovat? Oni to berou jako samozřejmost.
Měla bych ještě jeden dotaz. Zmiňovaný soused taktéž dělá přestavbu jeho chaty, kde má střešní krytinu eternit. Po dohodě s ním, jsme mu dovolili, že suť a omítky může vyvážet na náš pozemek. On se mi tam ale chystal vyvážet eternit, který obsahuje azbest. Samozřejmě jsem mu to po tom, co jsem se dozvěděla o co se jedná, zakázala, ale pokud by mi to tam opravdu vyvezl můžu se nějak bránit a kolik metrů od zdi mu musím umožnit na opravu střechy, zdí … Nechci si s ním dělat zbytečný problémy, ale už několikrát mě přesvědčil o tom, když mu člověk vyjde vstříc, ve zlém se mi to vrátí a on si vše vyloží podle toho jak se to hodí jemu.
Byla bych Vám za odpověď velmi vděčná
S přátelským pozdravem
Alena Talpová
Kanalizační přípojka již není součástí pozemku a jejím vlastníkem je vlastník pozemku nebo stavby jíž přípojka slouží. Pokud tedy vede přípojka přes Váš pozemek máte a tento dříve nebyl veřejným prostranstvím, můžete se domáhat odstranění neoprávněné stavby soudně. Pravděpodobně však bude zřízeno věcné břemeno za náhradu jehož součástí bude i vstup na Váš pozemek za účelem oprav a údržby. Pokud by to bylo možné mohl by soud také nařídit zřízení nové přípojky mimo Váš pozemek a odstranění stávající. Jiné než soudní řešení by však bylo možné pouze dohodou se sousedem.
Pokud jde o údržbu a obhospodařování sousedního pozemku jste povinna pustit souseda na svůj pozemek, tak aby mohl provést nezbytné úkony. Pokud tím způsobí škodu musí jí nahradit. Pokud bude ukládat neoprávněně svůj odpad na Váš pozemek můžete žádat zdržení se zásahů, navrácení v předešlý stav a dále by bylo možno, aby mu obecní úřad uložil pokutu za přestupek založení skládky resp. uložení odpadu mimo vyhrazené místo. Dále máte samozřejmě právo na náhradu škody. V tomto případě by mělo být asi prvním krokem ohlášení vzniklé situace obecnímu úřadu a požadování ochrany podle §5 občanského zákoníku - ochrany před neoprávněným zásahem (žádost o obnovení v předšešlý stav).
Podle konkrétní nastalé situace bude vhodné celou věc konzultovat s právníkem, který navrhne nejlepší postup ve věci.