Dobrý den, máme velké potíže s mokrými rohy u podlahy v novostavbě zvláště v zimním období.Dům je rok starý a obtíže s věčnou vlhkostí neustávají. Ani při intenzivním větrání tyto mokré rohy neschnou. Když vysušíme roh teplometem zanedlouho je opět mokrý, i když v místnosti nejsme. Nejhůře se to projevuje v ložnici, kde se též táhne po stěně mokrý pruh cca 20cm nad podlahou po polovině délky místnosti..Dům je zhotoven na klíč a zhotovitel se pokouší problém vyřešit silnější vnější izolací, nicméně problém stále trvá. Chci se zeptat, zda se nejedná o stavební závadu. Nechce se nám věřit, že takováto vlhkost je přirozená pro novostavby s plastovými okny. Ta jsou ostatně někdy ráno orosená po celé své ploše a voda z nich doslava stéká na podlahu.Vlhkost vzduchu je 80% při 21 stupních.Mnohokrát děkuji za odpověď.
Vzhledem k tomu, že se jedná o novostavbu, může být vlhkost stěn v rozích a těsně nad podlahou způsobena kondenzací vodních par ze vzduchu, přičemž tyto vodní páry pocházejí z dosud nevyschlých omítek a zdiva. Ke kondenzaci vodní páry dochází vždy v místech, kde je povrchová teplota stěny pod rosným bodem. Pokud je kondenzace na stěnách způsobena tímto vlivem, může pomoci dodatečná tepelná izolace stěn z venkovní starny. Tím by se zvýšila povrchová teplota na vnitřní starně stěny a ke kondenzaci by nedocházelo. Tato dodatečná tepelná izolace musí ale sahat cca 60 cm pod úroveň okolního terénu, musí mít dostatečnou tloušťku a musí být na ni použito nenasákavého extrudovaného polystyrénu, označovaného XPS. Vlkhost ze vzduchu je pak nutno odstraňovat častějším větráním až do úplného vyschnutí zdiva.
Příčinou vlhkosti stěn může být ale i nedostatečná nebo porušená hydroizolace v základech stavby a vzlínající voda. V takovémto případě by se jednalo o stavební závadu. Odstranění této příčiny vlhkosti je ale značně obtížné a neobejde se bez stavebních zásahů do vlastní stavby.
Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECCB
Dobrý den paní Švendová. Děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství.