Dobrý den,
chtěli bychom koupit pozemek, který je momentálně využíván jako zahrada (v katastru veden jako trvalý travní porost - zemědělský půdní fond), po jeho hranici vede úzká asfaltová silnice a v okolí je několik rodinných domů. V územním plánu je vedený jako NÁVRH (kostičkovaná plocha) "bydlení smíšené městské". Znamená to, že by se tam dalo stavět RD rovnou (samozřejmě po ohlášení), nebo bychom nejdřív museli žádat o změnu územního plánu, když je to jen návrh? Takto je to vedeno už od r. 2017 a nic dalšího od té doby obec nezveřejnila (ani nevím, že by plánovali nějakou změnu UP). Neradi bychom investovali velké peníze do pozemku, na kterém nám pak obec nepovolí stavbu...
Děkuji, s pozdravem BN
Tak napřed samostudium. Územní plány obcí jsou dnes přístupné, většinou si zadáte do vyhledávače vaši obec a pak hledáte hlavní výkres. Tam v každém územním plánu jsou různě vybarvené plochy, některé šrafované apod. Laicky ale na první pohled platí – plně vybarvené plochy jsou plochy již zastavěného území s trochu jiným posuzováním (sem ale klidně může spadat parcela v proluce mezi stávající zástavbou) a plochy šrafované – návrhové plochy. Tomu laicky je třeba rozumět tak, že dříve to bylo nezastavěné území, louka, pole …. A obec v územním plánu navrhla tuto plochu k další zástavbě. Takže celou dobu platnosti územního plánu tato parcela bude vyznačena jako návrhová plocha, po nějaké změněn ÚP nebo po projednání nového územního plánu se tato plocha může změnit do již zastavěného území.
Teď to důležité – opět v elektronické podobě si v textové části vyhledáte tzv. regulativ BSM (bydlení smíšení městské). Tam bude uvedeno přípustné využití, podmíněně přípustné využití a nepřípustné využití. To si pečlivě přečtěte. Nicméně obyčejný člověk není schopný všechny záludnosti územního plánu objevit. A může jich tam být povícero. Nicméně od „závazného vyložení územního plánu“ je úřad územního plánování – nikdo jiný. A tam bych před koupí chtěl mít alespoň písemnou informaci. Samozřejmě v tom okamžiku se širší okruh lidí dozví, že ten pozemek uvažujete koupit.
Ale to vše ještě neznamená, že snadno získáte nějakou formu povolení. I u stavebního úřadu může být celá řada překážek. Zákonný přístup (předepsaná šířka zpevněné příjezdové komunikace, chybějící zdroj pitné vody, chybějící splašková kanalizace ……). Už jsem zažil, že si nějaký nešťastník parcelu koupil a pak ani po 10ti letech nedokázal prokličkovat mezi zákony a zlým sousedem a povolení nedostal…. Ale nechci strašit. Lze to řešit tak, že uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí s nějakou přijatelnou zálohou, a teprve když se vám podaří získat povolení , tak uzavřete kupní smlouvu a dotáhnete to do konce. Když se vám povolení nepodaří, tak třeba oželíte zálohu a nepřijdete o 2 miliony za pozemek, kde je povolení ve hvězdách. Ale toto je pro právníky.
Ing. Bohumil Krejčí