Dobrý den, chci se zeptat ohledně staré stavby na pozemku, na pozemku k RD je postavená "stodola" stará budova více než 70 let, nyní se z KN ozvali, že budova není zapsána v KN, chci se zeptat, je mi jasné že potřebuju dodělat dodatečné stavební povolení na stavebním úřadě, ale budova tam opravdu stojí od 50. let, dokonce na staré archivní mapě ČÚZK z let 1954-1965 je zakreslená jako spojená stavba, lze se nějak tím ohánět na KN či stavebním úřadě, protože na takovou starou boudu je mi líto dělat projekty, aj. nákladné položky. Páč stodola tam jen je a stojí nepoužívána. Děkuji za odpovědd
Podívejte se, záleží na vašem stavebním úřadě. Stavba, která není zakreslená do katastrálních map vůbec nemusí být „černá“. Z právního hlediska jde o stavbu, ke které se nedochovaly doklady, nic víc. Dále stavební úřad dnes podle nového stavebního zákona 283/2021 Sb. má možnost podle § 245 vymáhat povinnost v takovémto případě pořídit pasport stavby… pasport stavby je velice zjednodušený projekt, nemusí jej vyhotovovat autorizovaná osoba.
Ale já tyto věci řeším následovně – je nutné objednat a zaplatit geometrické zaměření objektu. Bez něj nelze zjednat v katastrální mapě nápravu. Když dotyčný geometrický plán pořídí, v rámci řízení o souhlasu dělením pozemku do tohoto rozhodnutí napíšeme větu, že zároveň potvrzujeme existenci stavby (jiné stavby) na nově oddělené st. parcele číslo….. Toto stačí, aby stodola byla vložena do registru budov RUIAN a současně do katastru nemovitostí. Těch případů je na každé vsi stovky a my pasport stavby nenařizujeme pořizovat |(to až v případě, že ten dotyčný chce stodolu přestavět např. na „vejminek“).
A teď se zeptáte, proč to takto děláme. Dnes - díky opravdu nepovedené digitalizaci a všech věcech napojených na tento proces - u obřích staveb za 500 000 000 Kč vůbec nedokážou projektanti nahrát do systém projektovou dokumentaci nějaké větší změny stavby v jejím průběhu a protože tyto nejdůležitější stavby nelze zastavit a čekat, kdy někdo dokáže zázračným „bajpasem“ systém alespoň napůl zprovoznit, takže stavební úřady musí dělat, že je vše v pořádku, že se nic neděje a musí stavbu nechat běžet. Samozřejmě do tohoto naprosto zoufalého procesu je namočená i komora ČKAIT….
A teď odpověď. Já mám u půlmiliardové stavby dělat, že nevidím odchylky od stavebního povolení, vždyť právně jde o černé stavby (nejčernější v žebříčku černých staveb) ??? A obyčejnou babičku na vsi mám úkolovat pořízením pasportu stavby ke stodole ze 16tého století???
Já na toto nemám. Ano, i babička musí pořídit geometrický plán, ale tím to u mne končí na katastru se to dá do pořádku. A dokud nepůjde u velkých staveb vložit digitální projekt do systému, tak u žádné babičky nebudu pasport vyžadovat…
Snad jsem ještě neztratil úplně smysl pro spravedlnost….
Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec