Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně likvidace plísně. Máme s ní v domě dlouhodobě problém, ale letošní vlhka zima a jaro, a skleníkový počasí v létě způsobilo, že nám to dost přerostlo přes hlavu. Dům je cca 170 let starý, WC a koupelna jsou dolelavany v bývalé chodbě 1968, klasický betonem. My jsme na něj položili lino, což se teda pochopitelně neosvědčilo. Chtěla bych plesnivé lino sundat, a zlikvidovat plíseň na betonové podlaze. Jak na to? A jak případně nejlépe udělat podlahu, qby se tam plíseň nedržela vůbec, nbo jen minimálně?
Děkuji
S pozdravem K Morávková
Dobrý den,
Betonová podlaha v koupelně bez tepelné izolace je skutečně velmi náchylná ke kondenzaci a plísni. Betonová deska navíc může mít i chladné okraje, pokud je některá ze stěn obvodová. Zdivo staršího domu, možná kamenné v soklové části, totiž také neizoluje, a tudíž jsou tam tepelné mosty. Na chladných podkladních vrstvách a betonech se podlahové krytiny linoleum, vinyl apod. nehodí.
Co s podlahou záleží na tom, kolik peněz má být utraceno.
Nejlevnější řešení je skutečně odstranění lina. Vlastní betonovou vrstvu je pak potřeba náležitě chemicky i mechanicky očistit. Bylo by dobré povrch obnovit nanesením tenkovrstvé vyrovnávací nivelační stěrky. Na ní by se položila keramická dlažba. Tím samozřejmě není odstraněn důsledek plísně. Podlaha může a bude dál navlhat, ale bude ji možno ošetřovat, umývat a udržovat spáry.
Pokud by vadil studený povrch, lze pod dlažbu do stěrky vložit elektrickou topnou rohož To bez tepelné izolace nebude příliš ekonomické a vyšší spotřeba elektrické energie bude znát. Elektrický příkon rohoží podle velikosti vytápěné plochy bývá 600 a 1200 W. Je to zaplacení určitého komfortu v době užívání koupelny.
Nezmiňujete, zda se jedná o podlahu v přízemí. Pokud ano, pak se nabízí řešení celkové rekonstrukce podlahy. Zahrnuje vybourání betonu a odkop části zeminy o cca 40 cm pod úroveň podlahy. Poté se provede štěrkový podsyp, dostatečná tepelná izolace z XPS alespoň 16 až 20 cm, na to betonová deska (s podlahovým vytápěním, může být také elektrické, nebo teplovodní napojené na rozvod UT) + finální keramická dlažba. V tom případě je nutno ještě dořešit případné tepelné mosty u stěn a to podle konkrétní situace v detailu.
Ještě poznámka k době kondenzace. To výše popisované platí v zimě. V létě starší domy s masivními konstrukcemi fungují jinak, mají naakumulovaný chlad, takže dochází ke kondenzaci vnějšího teplého vzduchu na studených povrchách při větrání přes den. To bývá často u sklepů nebo v přízemních místnostech ve středu dispozice. Proto se nehodí povrchové úpravy, které do sebe vlhko absorbují.
S pozdravem
Ing. Jiří Veselý, energetický poradce Energy Centre České Budějovice