Dobrý den, pravděpodobně se budu ptát na téma, které se již zde probíralo, ale i tak jsou některé věci velice specifické a žádný příspěvek mi nedal jasnou odpověď. Vlastním pozemek pro rodinnou rekreaci na kraji obce v ÚP popsané jako drobná soliterní plocha pro individuální rekreaci, v katastru vedenou jako zahrada. Po prostudování ÚP jsme nenašli odpověď, zda na tomto pozemku, lze vystavět stavbu (Srub, apod.) pro rekreační účely. Zde narážím na nesrozumitelnost ÚP místní obce, dále výňatek z popisu plochy pro rekreaci: Plochy rekreace - jsou vymezeny za účelem zajištění podmínek pro rekreaci a sport. Hlavni využití: individuální rekreace a doprovodné stavby s touto rekreací související, sportoviště a jejich technická a provozní zázemí, dětská hřiště Přípustné využití: zařízení, která souvisejí a jsou slučitelné s rekreací (rekreační louky, stravování se sezónnímprovozem, sociální zařízení) ; veřejná prostranství; vodní plochy, koupaliště; dopravní a technická infrastruktura Nepřípustné využití: vše ostatní Po přečtení této specifikace mi není naprosto jasné, zda mohu stavět rekreační obyvatelnou stavbu. Srub, apod., případně zda jsou nějaká omezení. Předem děkuji za odpověď. P.R.


Odpověď

Víte s územními plány je to složité, nejsou srozumitelné obyčejným lidem, nejsou srozumitelné ani pracovníkům stavebních úřadů…. Plocha pro individuální rekreaci musí znamenat, že tam můžete postavit rekreační chatu. To slovo individuální překládám tak, že z toho nemá vzniknout penzion (vyžadující živnostenský list + další povinnosti). Nesmí z toho taky vzniknout kemp s karavany kolem a podobně. Ale územní plán není takto jednoduchý a přímočarý. Textová část územních plánů mívá i dvě stě stran a dá se v každém najít spousta dalších omezujících podmínek. Většinou bývají poschovávané v úvodní části textu a pak v oddílech ochrana hodnost. Tam může být třeba uvedeno, že vzhledem k urbanistickým vazbám na okolí a architekturu stávajících okolních objektů nemůže nikdo umístit např. srub nebo např. roubenku. A ejhle, kde najdete definici, co to je roubenka a co to je srub? To nemá obecně platný přesný výklad a správně by to měl definovat sám konkrétní územní plán. A málo kdy to tam alespoň v náznaku najdete.

Takže je potřeba jít na to jinak. Vezměte snímek katastrální mapy do něj nakreslete obdélníček, kde byste chatu chtěli mít, pak udělejte fotografii vaší parcely – pokud možno tak aby tam byly vidět dvě okolní chaty a pak lihovou fixkou do toho zcela laicky nakreslete obrys plánování stavby. A musíte jít na úřad územního plánování. Oni jsou od toho, aby posoudili, zda váš záměr vyhovuje územnímu plánu nebo ne. Když by nakonec vydali zamítavé závazné stanovisko, tak stejně žádný stavební úřad vám stavbu nepovolí. Teoretiky můžete nadřízeným orgánem nechat zamítavé stanovisko přezkoumat. Ale teď jsme měli případ, kdy jej přezkoumávali celý rok.

A kolem Prahy se asi vůbec na vstupní konzultaci na úřad územního plánování nedostanete. Jen vám sekretářka sdělí, dole na podatelně vám dají číslo, tím budete v pořadí a my se k tomu dostaneme tak za 8 či 9 měsíců …. To je realita.

Ale neklesejte na duchu, ten první krok zkuste udělat, já jsem nedávno na úřadu územního plánování v Č. Budějovicích narazil na ochotné lidi a během měsíce jsme našli řešení…

Snad budete mít taky štěstí.

Krejčí

 

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování