Dobry den, mam v planu koupit 4 pozemky a vytvorit z nich jeden, kde planujeme postavit dum s obrovskou zahradou. Vedle pozemku kupuji i pozemek na moznou prijezdovou cestu. ( ta byla do katastru zakraslena za predpokladu 4 parcel a 4 ruznych majitelů). Makler mi oznámil, ze obec si zazadala na soukromem pozemku vybudovani prijezdove komunikace, ktera by mela byt asfaltová, s osvetlenim a sítěmi (zadna jina silnice v obci není az takhle zmodernizována) odvolavaji se pravidla v uzemnim planu. Z druhe strany "spolecne cesty" jiz stoji nemovitost, ktera je ovsem napojena na obecni přesnou cestu (zpevnenou komunikaci). Spolecna cesta by mela patrit me a jeste dvou vlastníkům, kterym se taky uplne nelibi požadavky obce. Koukala jsem do uzemniho planu a tam bohuzel nevidi zakresleni zadne "budouci komunikace" nehlede na to ze komunikace by koncila jako slepa ulice. S majiteli "budoucí" komunikace by nebyl problem se dohodnout na zbudovani treba zamkove dlažby, popr. polozeni zatravnovaci betonove dlazby a vytvoreni obratiste pro hasice atd... Spolumajitele cesty v soucasne dobe neplanuji stavět, takze se do cesty ani moc nehrnou. Ja mam v planu se napojit na obecni prasnou komunikaci s tim ze v pripade potreby ( jestli sousedi zacnou stavět) bysme vybudovali spolecnou cestu s obratistem. Muze mi obec delat komplikace k vyjadrenim souhlasu o stavbe meho rodineho domku s napojenim na obecni komunikaci z meho pozemku (ne spolecne cesty)? Muze si obec klást pozadavky jaky material bude pouzit na stavbu spolecne cesty (prijezdove komunikace), zadat o verejne osvětlení ( nechci poulicni lampou osvetlovat zahradu), a kopat kanalizacni site (obec nema verejnou kanalizaci takze stejne vsichni musime mit jimku popr. COV). Moc dekuji za pomoc a radu


Fotky


Odpověď

Dlouhý dotaz, krátká odpověď. Pokud budete chtít stavbu musíte mít projektovou dokumentaci a stavební povolení. Stavební povolení dostanete jen na variantu, která je v souladu s vaším územním plánem. A podle současně platného stavebního zákona 283/5021 Sb. musí být obec účastníkem řízení. A účastník řízení se může odvolat. Navíc, když se budete chtít severně komunikačně napojovat přímo na obecní komunikaci tak to teoreticky jde, ale opět s tím musí obec souhlasit.

Sice nový stavební zákon ukládá odvolacímu orgánu doplňovat podklady řízení apod. a donekonečna vracet řízení k novému projednání, ale čert ví, zda to takto bude probíhat. Já jsem zažil odvolací řízení, kdy nám nadřízený orgán vracel obyčejnou kolnu 13 let. Takže vám nezbývá než se s obcí dohodnout, vést válku a to ještě s obcí, to je naprosto špatně. V tomto případě je vaším největším nepřítelem čas…

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování