Dobrý den, chtěla bych poradit v následující situaci. Loni v polovině října jsme se s manželem nastěhovali do novostavby RD provedeného v nízkoenergetickém standardu s rekuperační jednotkou (v provozu listopad - únor). Při letošním vyúčtování elektřiny nám přišel účet na 16MWh el. energie. V domě bydlíme sami 2, využíváme standardní spotřebiče, vodu jsme od listopadu do února ohřívali elektrickou spirálou (zbytek doby nám řeší solání panely na ohřev vody). Přitápíme krbem, pokud teplo z krbu nestačí, dohříváme vzduch tepelným ohřívačem (také na el.), tento je namontovaný k rekuperační jednotce a součástí je termostat, který po dosažení požadované teploty vypíná. Není nám jasné, jak je možné, že spotřeba dosáhla 16MWh el. energie, když prům. měsíční spotřeba za květen a červen je cca 120 kWh (tyto dva měsíce jsme si značili). Prosím, zkuste nám poradit, na koho se můžeme obrátit s prosbou o radu a o pomoc, protože jak dodavatel el. energie, tak rekuperační jednotky + systému k ní připojenému nám tvrdí, že je vše v pořádku. Já jsem sice laik, ale na 16MWh el. energie za 9 měsíců užívání bychom museli "živit" celou ulici a ne jeden rodinný domek se 2 pracovně velmi vytíženými lidmi, kteří přichází domů kolem 7 hodiny večer a v 7 ráno odchází.
Děkuji Vám za radu,
s pozdravem
Ivana Jančálková
Celková spotřeba elektrické energie 16 000 kWh za topnou sezónu je pro nízkoenergetický dům opravdu příliš.
Otázkou je, do jaké míry je dům skutečně nízkoenergetický. Pokusíme se odhadnout, kolik by z celkové spotřeby mohl být podíl na vlastní vytápění. Průměrná česká domácnost spotřebuje dle statistik cca 5000 kWh energie na ohřev teplé vody. To by měsíčně v zimním období bylo tak 400 kWh, pokud zanedbáme přínos solárního ohřevu. V zimě není tak významný. Ostatní spotřeba elektrické energie (vaření, praní atd.) by mohla být pro průměrnou domácnost cca 3000 kWh, tedy asi 230 kWh na měsíc. U Vás je to o hodně méně, protože v letních měsících máte spotřebu 120 kWh.
Za období 6 měsíců by tedy mohla být spotřeba elektrické energie na ohřev vody max. 2400 kWh a ostatní spotřeby asi 700 kWh, celkem tedy asi 3000 kWh. Na vytápění (to je tedy patrně pouze elektrický ohřev na rekuperační jednotce) pak zbývá 13 000 kWh. Přínos krbu nezapočítáme.
Reálná účinnost rekuperace se pohybuje u běžně dostupných vzduchotechnických zařízení od 30 do 90 %, přičemž účinnost nad 60 % se považuje za dobrou, nad 80 % za špičkovou. Pokud by Vaše jednotka dosahovala alespoň 50% účinnosti (nutnou podmínkou je dostatečná vzduchotěsnost interiéru) a podíl tepelné ztráty větráním na celkové tepelné ztrátě přepokládáme 40%, pak by rekuperace šetřila cca 2600 kWh. Bez použití rekuperace a pokud bychom zanedbali účinnost elektrického ohřívače, tak potřeba energie na komfortní vytápění odpovídá tepelné ztrátě domu kolem cca 9 kW.
Pro nízkoenergetický dům používáme srovnávací kritérium „měrnou potřebu tepla na vytápění v kWh/m2.za rok“. Ta by měla být do 50 kWh/m2. Například při vytápěné podlahové ploše 150 m2 roční potřeba energie na vytápění nízkoenergetického domu musí být do 7500 kWh. Pokud by Váš dům měl tuto podlahovou plochu, je měrná potřeba tepla na vytápění 85 kWh/m2, což je standardní dům.
Ověřte tedy výpočtové hodnoty energetického hodnocení Vašeho domu. Ty musí být součástí projektové dokumentace – části vytápění a vzduchotechnika. Rovněž příkon topné jednotky VZT a způsob nadimenzování jednotky. Pokud výpočty nebudou k dispozici, požadujte je doložit. Energetické hodnocení domu si můžete nechat zpracovat i nezávislým odborníkem. Kontakty naleznete na www.mpo-efekt.cz. Pro porovnání lze využít i službu „Energetický průkaz ECČB“, naleznete na www.eccb.cz.
Možnou příčinou může být právě nedostatečná vzduchotěsnost stavby, souvisí i s využíváním krbu. Předpokládám, že se nejedná o otevřený krb, pak by rekuperace nebyla k ničemu. Jedná se patrně o krbokamna, ale pokud nemají zcela oddělený přívod vzduchu a komín, pak by účinnost rekuperace byla minimální. Můžete si nechat udělat měření vzduchotěsnosti (Blower-door test). Jděte se rovněž poradit v rámci bezplatného energetického poradenství EKIS do poradenského střediska u Vás. Kontakty středisek EKIS najdete rovněž na www.mpo-efekt.cz. To je bezplatná služba, s sebou vezměte veškeré technické podklady k domu.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz.