Dobrý den.
Bydlím ve starším domě ,nepodsklepeném.
Izolace fasády polystiren 15cm...nějaký šedý.
Podlahy -škvára ,hydroizolace asi narušená ,beton nekvalitní,tepelná izolace žádná.
Podlahy pod vrsdtvou dřevotřísky a linoleem vlhly a plesnivěly.
Nemohu provádět razantní stavební úpravy ,protože v domě bydlím !!
Doposud jsem na stávající podlahy položil:
- betonový potěr cca 3-6cm-dle nerovnosti
-tekutou hydroizolaci -dvě vrstvy
-nopovou folii přetaženou na zdi
-rošt dřevěný a mezi rošt polystiren 3cm
-na rošt dřevěné palubky 24mm.
--Mám to takto ve třech místnostech asi 3 roky.......KROMĚ JEDNOHO ROHU CO PLESNIVÍ ,S TÍM ZATÍM NENÍ PROBLÉM ,ale podél ždí vedou trubky topení !!
--V jedné místnosti trubky po obvodu nevedou , místo palubek je na roštu dřevotřísková deska a koberec......KOBEREC POD NÁBYTKEM A POSTELÍ SMRDÍ PLÍSNÍ , V ROHU A ZA NÁBYTKEM JE PLÍSEŇ TAKÉ.
---V ČEM JSEM PROSÍM UDĚLAL CHYBU ???NENÍ PROBLÉM TO ODVĚTRÁNÍ TOU NOPOVOU FOLIÍ ??
---jAK MÁM PROSÍM UDĚLAT PODLAHU KOUPELNY ???
//Může být hydroizolace+nopová folie+2cm extrudovaný polystiren+5 cm systémová deska +podlahové topení teplovodní+5 scm beton+dlažba //
Předem děkuji za radu..............Petr
---JAK MÁM PROSÍM UDĚLAT PODLAHU KOUPELNY
Starší dům bude patrně vyzděný z plných cihel nebo nějakého jiného materiálu, nicméně bezpochyby nedostatečných izolačních vlastností. Tepelná izolace byla do jisté míry vyřešena vnějším kontaktním zateplením, ale otázkou je, do jaké míry byly řešeny teplené mosty. Z popisu vyplývá, že problém se koncentruje do oblasti podlahy a rohů u podlahy. To je způsobeno:
Zdivo patrně nebude mít vodorovnou hydroizolaci proti vzlínající kapilární vlhkosti, nebo ta bude již narušená a nefunkční. Tento stav vede k vyšší základní vlhkosti zdiva.
Nezateplený sokl. Možná zateplený je, ale to z vašeho popisu nevyplývá. Obvykle se na to zapomene. Pak je v soklové části tepelný most, který se projevuje významným snížením povrchové teploty. Na chladném povrchu v zimě kondenzuje velké množství vodní páry z teplého vnitřního vzduchu. Tento mechanismus se obvykle podílí na problému nejvíce. Studený povrch zdi ovlivňuje i teplotu podlahy a povrchových vrstev na ní, tedy plíseň v koberci apod. jak popisujete
Třetí vliv je absence funkční hydroizoace v ploše podlahy. To vede k prostupu vlhkosti k podlahovým vrstvám. Dřevotřísky plesnivěly, protože linoleum vytvořilo parozábranu a způsobilo nahromadění vlhka v deskách. Při podcenění tohoto efektu může dojít až k výskytu a rozvoji dřevokazné houby a plodnic. Betonový potěr uzavřel podlahu před dalším transferem vlhka a odvětraný rošt vede k redistribuci vlhka. Otázkou je, co provedou spodní nasákavé vrstvy, pokud tam byly ponechány.
Řešení situace vyplývá z popisu příčin. Je nutno je odstranit. Postupně tedy:
Obvodové zdivo lze podříznout nebo použít jiný způsob dodatečné izolace (např. chemická injektáž, aktivní elektroosmóza apod.). To ale možná není úplně nutné.
Především odstranit tepelný most soklu, tedy sokl z venku zateplit a protáhnout izolaci, například extrudovaný XPS alespoň 50 až 60 cm pod terén. Pak odstranit všechny omítky a materiály napadené plísní (osekat), nechat vyschnout povrch, chemicky ošetřit a poté nové kvalitní sanační omítky.
Podlaha by zasloužila celkovou rekonstrukci. To je ale jak uvádíte problém, neboť to vyžaduje místnosti vyklidit, vše vykopat a provést nové skladby podlahy. Jak udělat nemá smysl nyní v odpovědi rozvádět, ale doporučuji na to nechat udělat minimálně koncepční návrh od příslušného specialisty nebo jednoduchý projekt.
Co se dá udělat hned: Plesnivé materiály vyhodit, zajistit přístup vzduchu pod a za nábytek, tedy nejlépe nábytek na nohách, odsadit od stěn, nemít koberec. Dále vyřešit vnitřní omítky soklů, tedy nahodit nově tepelně izolační nebo sanační omítkou. A zamyslet se nad zateplením soklu. Dále ověřit vlhkost v bytě a bude-li nad 55 až 60% zajistit lepší větrání a vytápět nepřerušovaně, pořád na stejnou teplotu.
Podlaha v koupelně s podlahovým topením by měla mít více tepelné izolace, alespoň 12 až 14 cm a pod podlahou doporučuji udělat odvětraný štěrkový podsyp tloušťky alespoň 20 cm z hrubého kameniva pro odvod vlhkosti.
Ing. Jiří Veselý, poradce Energy Centre České Budějovice