Dobrý den, dostali jsme zakázku ve firmě na vybudování nové prodejny potravin, není podstatné. Každopádně stávající majitel pozemku je ochoten jednat a pozemek prodat s podmínkou, že mu zůstane sídlo firmy na pozemku. Chtěli bychom to řešit tím, že by se na pozemek postavila co nejmenší stavba je možno, byla by prakticky k ničemu, jen aby mu zůstalo sídla na řešeném pozemku. Chtěl bych se zeptat, jak by jste to řešili vy a jakou, co nejmenší stavbu, by jste postavili aby jste na to dostali č.p. ?... Děkuji


Odpověď

Podívejte, tady se kombinují dva zákony. Jedno nejjednodušší řešení mne napadá následující. V nové prodejně v plánech mít jednu kancelář (stejně tam musí pro prodejnu být) a k té kanceláři smluvně mít (třeba i formou služebnosti) zajištěno sídlo původní firmy. To by se nahlásilo na živnostenský úřad.

Varianta 2 – samostatná stavba. Velikostí nebude stanovena, nicméně projektová dokumentace na novou prodejnu by musela obsahovat i tento samostatný objekt. K tomu musí být vyjádření dotčených orgánů st. správy (úřad územního plánování, hasičský záchranný sbor a hlavně hygienická stanice…..) Z tohoto vyplývá, že je nutné mít tuto samostatnou stavbu v projektové dokumentaci a projektant musí být znalý předpisů. Uvede např., že objekt kanceláře bude využívat WC v docházkové vzdálenosti v prodejně. Kdyby se toto hygienikům nelíbilo, tak se tam dopíše, že uživatel kanceláře si pořídí zdravotní průkaz, aby to nekolidovalo se zaměstnanci prodejny.

No a velikost? Stačila by na to stavební buňka a uviděli byste co na to orgány….
 

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování