Dobrý den. Mám parcelu která je téměř z poloviny v územním plánu k zastavění. Nicméně z polohy pozemku a jejímu ideálnímu využití bych potřeboval postavit dům přímo na hranici zastavitelnosti. Návrh na změnu je již podán na příslušném úřadě, nicméně jsem byl upozorněn, že v nejlepším případě na to mají ještě 3 roky(dva už čekám), ale nikdo mi nedokázal zaručit že ta změna do 3 let opravdu bude. Žádné sousední pozemky vyjma obecních cest v tomto případě nejsou. Můj dotaz je tedy následovný. Kdybych postavil dům tak jak jsem vykreslil v přiloženém obrázku, jednalo by se o nepovolenou stavbu a hrozilo by její odstranění? Děkuji za odpověď.


Fotky


Odpověď

No, naprosto špatný dotaz …. Nepovolená stavba je, když jí postavíte bez povolení, nepovolená stavba je i když ji postavíte v rozporu s vydaným povolením. A opravdu pozor, rodinný dům v hodnotě mnoha miliónů bych v dnešní době opravdu nestavěl „na černo“ !!!!!!! Jakmile získáte hypotéku, půjčky atd. atd. a pak se prokáže černá stavba, tak mimo jiné vás zničí banka a to daleko dřív, než stavební úřad – ten nemá jinou možnost, než s vámi vést řízení o odstranění stavby a vy se budete snažit třeba leta vzdorovat a dokazovat, že ta stavba lze dodatečné povolit. Ale banka vás zničí velice rychle.

Příklad podobný tomu vašemu - úřad územního plánování po dohadech se stavebníkem vydal kladné závazné stanovisko s tím, že musí jít pouze o přístavbu směrem do zahrady domu nikoliv o samostatnou novostavbu rodinného domu. Na to stavebník dostal povolení (společné oznámení záměru), ale vykašlal se na to a přístavbu posunul o pět metrů do zahrady a udělal z ní samostatný rodinný dům. Při tom se stihl pohádat se sousedy kvůli utečenému psu a ti to písemně oznámili… a začal pětiletý kolotoč odvolání a přezkumů závazného stanoviska územního plánu. Po pěti letech nadřízený orgán (krajský úřad) potvrdil, že negativní stanovisko úřadu územního plánování k takto provedené stavbě je v pořádku, tedy, že stavba nemůže být dodatečně povolena, protože je skutečně porušena podmínka přístavby… A rozpor s územním plánem je rozpor s veřejným plánem. Nepovede to k ničemu jinému, než, že rozhodnutí o odstranění stavby. To bude trvat dalších pět let a pak teprve dojde na exekuční vymáhání ….

Ano, deset let ten člověk dokáže kličkovat a bojovat, ale pokud se stavební úřad nevyčerpá nebo dnes spíš nevyhyne, tak k odstranění dojde… Tady do toho nebyla zapojena banka a řízení probíhalo podle starého stavebního zákona, ale principem se to v současné době neliší.

Druhý případ byl trochu jiný, ale s bankou. Stavebník dostal povolení (ohlášení) na stavební úpravy rodinného domu, dostal hypotéku. Ale když začal se stavbou, tak si to rozmyslel a dům úplně celý zboural a na přesně stejném půdorysu začal stavět nový… jenže ho odhalil dozor banky. On totiž tím zbouraným domem odstranil objekt, kterým zároveň ručil bance… A nechtějte vědět, jak to pokračovalo – pro stavebníka špatně. Musel u nás zažádat o dodatečné povolení, to bylo ale komplikované, protože z hlediska práva to byla černá novostavba, ale na hranici pozemku….. Nakonec se mu to podařilo, ale jednání s bankou byla smrtící…

Závěr: musíte jednat se stavebním úřadem tak dlouho až získáte povolení, ale to pak musíte dodržet. Posunutí stavby = černá stavba !!!

Spoléhat na změnu územního plánu – to je na leta a vůbec vám nemusí být vyhověno! A dokud nenabyde změna územního plánu účinnost, tak lze vydat povolení jen podle starého územního plánu.

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování