Chtěla bych se zeptat na možnost udělení vyjímky ke stavbě kvůli neexistující komunikaci. Přes náš pozemek vede v územním plánu komunikace, kterou obec nebude budovat a majitelé pozemků s ní ani nesouhlasí. Aktuální komunikace je dostačujicí. Pere se teď ovšem s tím, že kvůli této neexistující komunikaci musíme stavět až skoro v polovině pozemku. Měl by, prosím, někdo radu, zda tuto situaci bez nového územního plánu lze vyřešit? Máme k dispozici vyjádření starosty obce i majitelů, přes které tato komunikace dále vedla. Děkuji.
Územní plán neurčuje polohu takové komunikace přesně. Tudíž v ploše pro bydlení lze vést komunikaci i jinde, to platí i o stávající komunikaci. Posouzení je ale na úřadu územního plánování a následně na posouzení stavebního úřadu. Tedy váš projektant ať zkusí načrtnout (udělat jednoduchou studii) situaci, která by vám a sousedům víc vyhovovala a tu předběžně předložit vašemu úřadu územního plánování a následně vašemu stavebnímu úřadu. Ještě před návštěvou těchto úřadů si prosím přečtěte § 20 bod 7) vyhlášky 501/2006 Sb. A vůbec bych neváhal k návštěvě vzít projektanta sebou, ač se to nezdá, toto je jeden z nejdůležitějších okamžiků přípravy povolení domu.
Ovšem prostor v územním plánu, kde je návrh nové komunikace může být problém, zkuste toto diskutovat na úřadu územního plánování. Kdyby váš projektant vzal vyhlášku a tu budoucí plánovanou komunikaci (která nikdy nebude) nakreslil dvěma čarami v minimální šířce k jedné hraně koridoru v územním plánu, tak by se vlk nažral a koza zůstala celá. Vy byste tvrdili, že tam necháváte dost místa na případnou budoucí komunikaci a na druhou stranu byste docílili posunutí domu třeba o 7 m. Vezměte si, že zákonné měřítko územních plánů je 1:5000 tj. šířka čáry vymezující plochu koridoru pro novou cestu je ve skutečnosti tolerance cca 1,7 m!
Takže žádná přesnost a je jen na diplomacii, jak to zdůvodníte (po česku to chce ukecat úřad k smrti).
Ing. Bohumil Krejčí