Dotaz: vlastním srub z kulatiny, postavený v roce 1920. O zateplení zvenku neuvažuji, jelikož bych narušil ráz této rekreační budovy.
pročetl jsem vaší odpovědnu, ale vnitřní zateplení moc nedoporučujete. Prosil bych o radu, zda vůbec zateplovat, abych neudělal víc škody než užitku.
Děkuji za radu, děkuje JIŘÍ LISEC
Vnější zateplení je z hlediska fyzikálních vlastností materiálů nejvýhodnější. Tím ale vnitřní zateplení není zcela vylučováno, platí to i u dřevěné masivní konstrukce jako je srub.
Hlavním požadavkem řešení je, aby nedocházelo k transportu vzdušné vlhkosti z interiéru do obvodové stěny a následné kondenzaci. Při vnitřním zateplení by ke kondenzaci docházelo nejpravděpodobněji u vnitřního líce staré kulatiny. To by vedlo k degradaci dřeva.
Pro účinné omezení vnikání vlhkosti do stěny je tedy nutno umístit parozábranu na vnitřním líci konstrukce, tedy uvnitř. To znamená provést nový vnitřní obklad. Parozábranu je potřeba vložit do konstrukce na její vnitřní líc. Jako parozábrany se používají fólie s vysokým difúzním odporem (sd > 100 až 150). Prodávají je stavebniny, nebo je lépe vhodný typ pořídit přímo od technického zástupce výrobce těchto fólii (Nicofol, Jutafol, Isocell apod.). Rozhodně nezaměnit s difúzními podstřešními foliemi! Dále je potřeba k folii pořídit vhodný spojovací materiál (těsné pásky na přelepení spojů, pásky na přilepení k okolním konstrukcím apod. Nejlépe tedy je pořídit doplňky od výrobce fólie a při pokládání se řídit jeho technickým předpisem pro provádění. Parozábrana totiž musí být opravdu 100% neprodyšná a minimálně perforovaná. Jako parozábranu lze použít i OSB desky, které budou ve spojích na pero a drážku tmeleny a spoje přelepeny parotěsnou páskou. Utěsnit je potřeba i návaznosti na podlahu a strop, aby zde opravdu nebyly netěsnosti.
Vzhledem k vedení EI instalace ve stěnách je dobré volit skladbu tak, aby za vnitřním obkladem byla instalační mezera vytvořená roštem z latí a teprve za ní parozábrana. Vzhledem k velkým obtížím při provádění fóliových zábran (aby se dobře přelepily spoje, musí být podložené), doporučují se spíše OSB desky. Obojí lze jistě i zkombinovat. Za parozábranou je pak v roštu tepelná izolace a pak stávající stěna. Chemické ošetření všech dřevěných částí konstrukce a to jak starého dřeva stěny, tak nových dřevěných prvků je v každém případě nutné. Vzhledem k tomu, že difúzně uzavíráme interiér, měli bychom i vymyslet nějaký účinný systém větrání domu.
Tloušťka vlastní izolace pak vychází z platné ČSN 73 0540-2. Ta rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla a to - požadovanou a doporučenou. Je na výběr - požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu těžkou (dřevěný masiv) je 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K). Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Při odhadu tloušťky dřevěné stěny 20 cm je součinitel prostupu tepla U cca 0,9 W/m2.K. Aby se tepelně izolační vlastnosti stěny dostaly na hodnotu požadovanou dle ČSN, bylo by nutno přidat 6 až 8 cm tepelné izolace na bázi minerální nebo kamenné vlny. Pro hodnotu doporučenou je to pak 14 cm tepelné izolace.
Vhodnějším materiálem pro vnitřní zateplení jsou izolace z přírodních materiálů jako například izolace na bázi dřevité vlny, konopí nebo ovčí vlny, které jsou schopny vlhkost regulovat. Dále existují systémy určené pro vnitřní zateplení, které ovšem u nás nejsou zatím příliš rozšířené. Zpravidla se používají bez parozábrany. Tyto materiály na přírodní bázi díky své struktuře a fyzikálním vlastnostem mají schopnost absorbovat část interiérové vlhkosti a do jisté míry regulovat prostup vodní páry konstrukcí. Jedná se například o dřevovláknité izolační desky. Systém pro vnitřní zateplení včetně omítek má v současné době v ČR certifikovaný například firma Unger-Diffutherm. Například desky UdiUNGER-DIFFUTHERM s deklarovaným součinitelem tepelné vodivosti λ 0,045. Při tloušťce desky 6 cm bude již na roubené stěně orientačně hodnota součinitele prostupu tepla U 0,38 (W/m2.K). Izolace může být vložena i do roštu a interiérovou stranu pak řešit obkladem dřevem. Více informací na www.ecolivecb.cz. Dále je možno pro zajištění tepelné akumulace a lepší regulace vlhkosti použít přizdívky z nepálených hliněných cihel. Tyto přizdívky nebo omítky dobře regulují vlhkost v interiéru, opět je možno je kombinovat například s izolacemi ze dřevitých vláken.
Dobrý den pane Lisec, děkuji za Váš dotaz.