Dobrý den,



chceme zateplovat podkroví minerální vatou( rastr, vata), ale ještě neni hotové podlahové topení a následně čistý beton. Může potom vlhkost z betonu nejak poškodit minerální vatu a její vlastnosti?



Děkuji za odpověď.


Odpověď

Dobrý den,

Vaše obava je správná, určitě je lepší nejdříve vylít beton, vata by do sebe natáhla vlhkost.

Musel by jste mít dokonale udělanou parozábranu, aby jste vatu nepoškodil.

S pozdravem

Tomáš Merkl

IZOMAT stavebniny s.r.o.

Dobrý den,

Pokusím se Vám odpovědět na položenou otázku co nejstručněji a jasně.

Téma: Vlhkost v minerální vatě

Běžná/minimální doba vysychání a zrání betonu je cca 28 dní, přičemž ze začátku odchází vodní pára více a s časem se snižuje.

Pokud izolant, v tomto případě minerální vata nasákne vlhkost ze svého prostředí, dovede ho i propustit dále. Proto se i z tohoto důvodu nad vatu, respektive pod střešní krytinu dává paropropustná (difuzní) folie, aby byl zajištěn odvod případné vlhkosti z vaty do exteriéru, a to jak v případě úniku vlhkosti z vaty ven, nebo případným zafouknutím vody pod krytinu. Voda po této paropropustná folii steče a nedostane se do vaty.

Pod vatu směrem dovnitř se zase dává nepropustná folie (nejčastěji igelit například vyztužený tkaninou) , která zamezí vstupu vlhkosti z interiéru do vaty, čímž by se snížily izolační vlastnosti.

Shrnutí:

Vlhkost se tedy do vaty dostat může, ale zároveň se může dostat zase ven.

V zimních měsících, toto ale může způsobit dlouhodobý pokles izolačních vlastností, z důvodu pomalejšího, nebo téměř žádného úniku vlhkosti z vaty do exteriéru.

Tomu lze zamezit přiděláním nepropustné folie pod vatu do interiéru, ale doporučuji větrání, aby šla vlhkost někudy ven.

S pozdravem

Zdeněk Milota

IZOMAT stavebniny s.r.o.