Musí stavbu schvalovat jen místně příslušný stavební úřad? V našem případě se jedná o střet zájmů - vedoucí stavebního úřadu je zároveň starostou obce, kde chceme stavět a my nejsme jeho oblíbenci, takže už téměř 2 roky nám povolení zamítá. Důvody jsou pokaždé jiné, většinou drobnosti a slovickareni a i když je okamžitě necháme opravit, stejně přijde zamítavé stanovisko.
Podívejte, obecně podjatost má své řešení taky. To znamená že krajský úřad může z důvodu podezření na podjatost stavební řízení „přidělit“ sousednímu stavebnímu úřadu. Jenže pozor, dnes účastníkem stavebního řízení je ze zákona obec, kde má být stavba prováděna. A každý účastník má právo se odvolat a to i obec, samozřejmě. Navíc zkušený vedoucí stavebního úřadu toto všechno zná a možná zná i lidi u nadřízeného orgánu. A obecně váš nepřítel je čas a nekonečné odvolací řízení.
Moc optimismu to neposkytuje, kategorie „zlých úředníků“ vždy profesionálně bez porušení zákona umí vzít hůl za ten konec „aby to nešlo“. Já jsem jednou vyřizoval na druhém konci republiky příbuzným podobný případ (nikdy jim neříkám, kde jsem zaměstnaný) – úřednice na úřadě územního plánování při konzultacích vytahovala další a další argumenty, přesně takové, aby to nešlo. Já jsem zvolil taktiku vytrvalosti a každý její argument jsem vyvrátil…. Když už nevěděla kudy kam tak mi doslova řekla: „ Proč pořád za ně lobujete, vždyť jsou to svině bohatý!“ Vyrazilo mi to dech, ale našel jsem odpověď: „Víte, paní architektko, oni nikdy nestaví svině chudý.“ Vztekle se na mně podívala – tak já vám to teda napíšu a do měsíce kladné stanovisko napsala….
A teď co s vámi. Tohle co jsem napsal není vůbec optimistické! Nepatří to do správního řízení, ale i starosta potřebuje kolikrát pomoc, politickou nebo lidskou. Prostě hledat cestu jak jeho averzi otupit – v žádném případě ale nemám na mysli něco jako úplatek.
Krajní řešení je vyměnit pozemek a stavět jinde….
Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec