Dobrý den, Po zaměření pozemku jsme zjistili, že na náš pozemek (orná půda) zasahuje obecní obslužná komunikace. Komunikace je tvořena prostřednictvím štěrkového lože a asf.postřiku. Nejedná se o přístupovou komunikaci k žádnému pozemku ani nemovitosti . Pravděpodobně se jedná o zkratku přes pole louky do bývalého objektu družstva. Pozemek do kterého komunikace zasahuje je na katastrálním úřadě veden jako orná půda. V katastru je komunikace zanesena ale nesouhlasí se skutečností (vede jinudy než by měla) . V minulosti se jednalo o cestu ujetou těžkou technikou (traktory) a pravděpodobně se nikdo při jejím zpevnění neobtěžoval nechat udělat geodetické zaměření. Ze vzniklé situace pramení několik dotazů .1) Jedná se o černou stavbu ? 2) Může po mě někdo (stavební nebo katastrální úřad) požadovat její zlegalizování-odstranění ? 3) co orná půda , může po mě úřad požadovat náhradu - vykoupení? 4) Jak je to z daní když roky platím za ornou půdu ? 5) Mohu požadovat po obci náhradu za zaplacenou daň (jedná se cca o 120m2) ? 6) Mohu po obci vyžadovat odstranění cesty a uvedení pozemku do původního stavu pokud se nedohodneme jinak (odkoupení pozemku) ? Děkuji JB


Odpověď

Je tam několik podotázek vysloveně občanskoprávního charakteru.
Především „černá stavba“ je ta stavba, která nikdy nezískala stavební povolení. Ale u takovýchto staveb, které tam jsou mnohdy desítky let se toto pokazuje velice těžko. Často se jedná o stavby, které pouze ztratily doklady…a to je jiný případ.

Za druhé existují stavby na cizím pozemku. Stavba komunikace (jednotlivé vrstvy, štěrk, asfalt , prosívka ….) je na cizím v tomto případě vašem pozemku. Tam pak může vznikat spousta dalších otázek, zda došlo k vydržení, zda mohlo dojít k vydržení apod. Extremní případy pak může rozhodovat jedině soud.

Ovšem chtělo by to za každou cenu dospět s vlastníkem komunikace (asi vaše obec) k nějaké dohodě – výměna pozemku, odkoupení části pozemku a podobně…Teprve pokud se toto podaří sjednat, tak nakonec by přišly v úvahu otázky daně z nemovitosti případně vynětí ze ZPF. Požádejte u stavebního úřadu o místní šetření, kde do protokolu vše pečlivě zapište včetně toho, zda s obcí byste byli ochotni se smírně domluvit. Ten protokol je důležitý, sloužil by v případě delšího sporu jako jeden z důkazů. Ale víte co se říká, člověk by neměl jít k soudu, když už mu je víc než 50 let. Je nebezpečí, že se pravomocného rozhodnutí nedožije. Proto je opravdu potřeba co nejvíc energie a hned z počátku věnovat hledání smírného řešení.

Ing. Bohumil Krejčí
vedoucí odboru
Odbor výstavby a územního plánování
MěÚ Jindřichův Hradec

Městský úřad Jindřichův Hradec - Odbor výstavby a územního plánování