Dobrý den.
Na sousedním pozemku probíhá změna staveb a chtěla bych uplatnit námitky ve stavebním řízení. Jedná se o nemovitost, kde soused má na hranici jeho a mého pozemku umístěné 3 budovy. Na severní straně budov, která těsně sousedí s mým pozemkem, je vybudováno celkem 5 oken. Stavba je z roku 1970. Tehdy můj děda dal souhlas s umístěním 4 oken za podmínky, že v oknech budou matová skla. Dřívější majitelé okna neotvírali, ale od loňského roku jsou jiní vlastníci. Přímo pod jejich okny máme dvůr. Okna jsou ve výšce cca 6 metrů a těžko si můžeme pozemek sami zaclonit, neboť se jedná o stinnou část zahrady. V současné době soused žádá o stavební povolení na rekonstrukci domů. Dle projektové dokumentace budou domy propojené v 1 rodinný dům, zůstanou zachovány obvodové zdi, stavebník vybuduje nový věnec, krov, budova bude zvednuta o 20 cm, nové základy budov asi o 1 metr do země, nové dispoziční uspořádání místností. Sousedova stavba omezuje můj pozemek zejména v rámci požárně nebezpečného prostoru a narušuje mé soukromí. Chtěla bych se zeptat: 1. Na takovouto rekonstrukci (změnu budov) se také vztahuje ustanovení § 25/6 vyhlášky o obecných požadavcích na využívání území, dle něhož platí, že ve stěně na hranici pozemku nesmí být žádné stavební otvory, zejména okna či větrací otvory? 2. Nebo jelikož se jedná o starou stavbu, má stavebník právo si ponechat stávající okenní otvory? Podle kterého právního předpisu? 3. Popřípadě mohu uspět s tím, aby stavebník měl v okenních otvorech fixní matová protipožární okna, a to z důvodu požárně nebezpečného prostoru, který zasahuje na můj pozemek?
Děkuji.
Můj názor – s historickými okny asi nic nezmůžete. Ale co se týká nových konstrukcí a svým způsobem zvýšení stavby tak je třeba vše přesně zformulovat do námitek. Ale ať vašim námitkám úřad vyhoví nebo ne, tak vaší zbraní je možnost se odvolávat. To dnes je nekonečný proces a stavebník nemůže čekat a čekat. Se stavbou souvisí úvěry a dnes i zdražování materiálů ze dne na den… Takže znalý investor dnes udělá všechno možné, aby se s vámi dohodl a aby k odvolání nikdy nedošlo.
Pokud jsou to složitější věci (neprůhledná okna, komín, větráky…) asi bych zašel za advokátem a úplně nezávisle na řízení stavebního úřadu bych sepsal se sousedem nějakou smlouvu či dohodu. Po podepsání bych kopii poskytl stavebnímu úřadu, aby ji ocitoval ve výroku povolení…