Dotaz: Bydleli jsme s manželem u mých rodičů v RD, který je jejich vlastnictvím a platili jsme jim nájem. Manžel se před 3 lety odstěhoval, nejsme rozvedeni a majetkové vypořádání podepíše pod podmínkou, že mu vyplatím 50 000. Je pravdou, že jsme rekonstuovali koupelnu, ale půjčku jsem splácela já. Má na takový požadavek nárok? A ještě se chci zeptat, zda je možné odhlásit mu trvalé bydlení. Děkuji za odpověď
Pokud došlo ke vzniku nájmu za trvání manželství, tak vznikl společný nájem bytu manželi stejně jako v případě, že nájem vznikl jednomu z manželů před uzavřením manželství. Z toho vyplývá, že práva a povinnosti vyplývající z nájmu mají oba manželé. Pokud docházelo k rekonstrukci koupelny a půjčku jste splácela Vy z Vašeho výlučného majetku a tudíž nikoli ze SJM, pak máte právo, aby při vypořádání SJM bylo přihlédnuto k této skutečnosti a bylo Vám toto nahrazeno. Pokud jste však splácela ze SJM (což je pravděpodobnější, pokud nemáte zúžené SJM), pak jste poskytli tuto částku oba společně.
Při vypořádání SJM mají manželé právo každý na polovinu společného majetku, když jednotlivé podíly se upravují podle různých hledisek přispění a péče o společnou domácnost. Jakési "odstupné" za to, že nájem bytu zůstane Vám a Váš manžel se svého nájemního práva vzdá je běžnou praxí. Záleží vždy však na konkrétních majetkových poměrech a další okolnostech vypořádání SJM a rozvodu vůbec. Pokud byste se nedohodli může o celé věci rozhodnout soud, který nájemní právo jednoho z manželů zruší a určí, kdo bude byt užívat.
Ve Vašem případě by se však dalo použít ustanovení o zániku užívacího práva v případě, že spolu manželé již trvale nežijí. Konkrétní použití tohoto ustanovení by však bylo nutné posoudit s ohledem na veškeré okolnosti rozvodu a majetkových vztahů.
Zrušení trvalého pobytu by bylo možné pouze pokud by užívací právo zaniklo, a to na návrh vlastníka bytu nebo Vás jako oprávněné osoby. Prokázat zánik užívacího práva však budete muset prokázat, což by mohlo být obtížné.