Mám takový rozsáhlejší dotaz. Dlouhé roky vlastním malý pozemek (v KN veden jako zahrada - zemědělský půdní fond). Není to ani oploceno, ale nachází se to na samém okraji zastavěné části obce - příjezdová cesta je, ale jen obecní, nezpevněná. Pozemek je v malé obci asi 30 km od Prahy. Loni jsem se rozhodl pozemek začít nějak smysluplně využívat. Psal jsem dotaz na obec (zjistil jsem, že obec můj pozemek v územním plánu "překvalifikovala" na příslušenství obecní cesty). To se mi zdálo podivné (nikdo mi změnu neavízoval a vzhledem tomu, že bydlím 150 km daleko, jaksi nemohu jezdit provádět "inspekční cesty" zda někdo nevymýšlí změny ve využití mého pozemku). Na můj dotaz (mailem) ohledně toho, že bych rád pozemek začal využívat (vykácet část náletových dřevin a třeba si tam postavit i nějakou malou montovanou chatku, či umístit mobilheim) obec nijak nereagovala. Skoro se zdá že se mne rozhodli ignorovat. Jméno obce uvádět nechci, protože zatím nestojím o to, aby se případně dovtípili že hledám jak dál v tom problému


Odpověď

Územní plány, jejich změny se nedoručují jednotlivě vlastníkům, to není možné kvůli stovkám parcelních čísel. Tyto úkony se doručují vyhláškami – zjednodušuji terminologii. Váš pozemek byl zřejmě zahrnut do plochy veřejného prostranství, zřejmě k možnosti budoucího rozšíření komunikace. Do roka po vydání územního plánu obce lze sodní cestou usilovat o nějakou úpravu (z důvodu, že vlastník pozemku má pocit, že tato část územního plánu nebyla vydána v souladu se zákonem). Pak už se dá pouze usilovat o novou změnu územního plánu s celým několikaletým procesem projednávání…

Takže veškeré dotazy ohledně toho, co na vašem pozemku lze a co nelze stavět, je nutné směřovat na úřad územního plánování, ne na obec samou. Jak je pozemek zapsán v evidenci katastru nemovitostí je vedlejší, územní plán je zásadní.


Ing. Bohumil Krejčí