Dotaz: Dobry den

Vlastnim podsklepeny rodinny dom, v miernom svahu (z jednej strany vstup do garaze, z druhej okna cca 10cm nad urovnou terenu). Okapovy chodnik povodne realizovany z betonu (dielce 1x1m) si miestami sadol a prespadoval sa smerom k domu. Pod oknami v suterene sa mi po dlhsich dazdoch zacali tvorit mapy. Seriozne preto uvazujem o hydroizolacii pomocou nopovej folie a drenaznych rurok. Neviem vsak do akej hlbky obkopat dom, ci nopovu foliu pripevnit len na stenu, alebo z nej vytvorit vanicku pod okapovym chodnikom (jeho sirku 1m by som chcel zachovat), ci kopat len do nejakej hlbky, alebo az na uroven zakladov, pripadne pod ne. Mohli by ste mi poradit ako tuto izolaciu zrealizovat? Fotodokumentaciu k sucasnemu stavu kludne zaslem.

Dakujem za odpoved.

Odpověď

Okapový chodník byl patrně proveden na špatně zhutněný zásyp a v důsledku toho došlo k jeho propadnutí a nyní voda stéká k objektu a hromadí se na dně původního výkopu.

Podzemní část stavby by měla být izolována proti vodě, ale patrně zde tato izolace není, nebo je porušená. Řešením tedy bude buď provedení nového izolačního systému (provádí se z pásů bitumenových nebo PVC), nebo vytvoření separační vrstvy z nopové fólie (nejedná se přímo o izolaci), to však musí být spojeno s odvodněním výkopu funkční drenáží. Okopání je potřeba udělat tak, aby drenáž byla uložena cca 20 cm pod úrovní podlahy podzemní místnosti. Vzduchová vrstva mezi vlhkým zdivem a zásypem výkopu štěrkem pak zajistí postupné vysušení zdiva.
Důležité je správné provedení drenážního systému - podél domu bude proveden výkop. Hloubka bude s ohledem na založení – nesmí se podkopat základová spára. Stěna suterénu se dle potřeby vyrovnává maltou a přiloží se nopová folie. Shora je krycí „Z“ profil (ukončovací lišta), aby do dutiny nepadaly nečistoty a nepršelo. Detaily provedení nopové fólie najdete na www.gutta.cz.

Doporučuje se, aby drenážní systém byl prováděn podle projektu, který vychází z přesného zaměření výšek, hloubky kanalizace do kterého bude drenáž zaústěna apod. Drenážní systém je vybaven kontrolními revizními šachtami, které se umísťují na začátek drenáže a v místě lomu. Rovněž v místě zaústění do kanalizace se provádí šachta. Řešení musí především zajistit to, aby do drenážního systému nenatékala zpětně voda. To hrozí při zaústění v rovině dna kanalizace a přímého napojení okapových svodů do systému, které vždy za deště znamená dotaci vodou. Pak systém nemůže být účinný. Zjednodušeně řečeno – v nejvyšším místě drenáže se provede revizní šachta. Spád drenáží by měl být alespoň 1,5 až 2%. Dno se provádí utěsněné, aby se voda nevsakovala pod základy, nýbrž byla odváděna. Těsnění dna se nejčastěji provede betonovou mazaninou, která je vyspádována od zdi a je v ní na cca 40 až 50 cm od zdi vytvořen žlábek pro uložení drenážní trubky. Beton musí být tedy rozměřen a ve spádu. Zásyp je nejlépe čistým a hrubším štěrkem (frakce 32-63) a geotextilie se pak dává shora a z boku výkopu, aby se systém nezanášel splachy zeminy. Revizní šachty, například z plastových trubek průměru 30 cm s betonovým dnem a s poklopem se provádějí na lomech. Větev končí v hlavní šachtě, která je vysazena na kanalizační přípojce. Zaústění drenáží by mělo být alespoň o 20 cm výše než dno kanalizace a přivedené dešťové svody. Svody by měly být vedeny v samostatném potrubí z PVC KG (alespoň 125 mm profil), provedeném s těsnými spoji, aby se voda nedržela u objektu.
Zásyp výkopu je nutné provést hrubým čistým štěrkem a provést nový spádovaný betonový chodník, který vodu odvádí od zdi.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den pane Zaic, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice