Dotaz: Dobrý den. Na našem domě probíhá výměna střešní krytiny. Mám podkrovní byt a chtěl bych si vyměnit tepelnou izolaci a na jižní straně k tomu přidat i nějakou folii na odrážění tepla (chtěl bych nějakou doporučit). Co zatím nevím, jak je stará tepelná izolace položená. Můžě izolace být položená přímo na sádrokartonu nebo by tam měla být mezera pro správnou funkčnost? Pokud nemůžě, existuje nějaká, která muže být položená přímo na ten sádrokarton.
Dekuji vám za odpověď.
Reflexní fólie pro skladby střešního pláště podkroví mohou být dvojího druhu. Jednak pro odraz tepelného sálání dovnitř, tedy zmenší mírně únik tepla z podkroví a pak jako ochrana proti přehřívání zvenku.
Fólie prvního typu plní především funkci parozábrany. Vkládají se zpravidla mezi sádrokarton a tepelnou izolaci. Jejich hlavní funkcí je zajistit parotěsnost, tedy to, aby vlhkost z interiéru nepronikala do tepelné izolace, kde pak vlivem nízké teploty na vnější straně v konstrukci může kondenzovat. Správné povedení těchto folií je náročné na utěsnění prostupů, slepení spojů a utěsnění návazností na okolní konstrukce. Vylepšením odrazivosti vnitřního líce této fólie pak dochází i k většímu odrazu sálavé složky tepelného toku zpět do místnosti. Tyto fólie se často vyrábí s hliníkovou vrstvou. Ve Vašem případě, pokud budete provádět nové položení tepelné izolace shora, je prakticky nemožné provést nové položení parozábrany, pokud není pod sádrokartonovým obkladem již osazená. Tepelná izolace by na sádrokartonu ležet neměla.
Pokud jde o ochranu proti slunečnímu záření a přehřívání podkroví zvenku – fólie zde používané musejí plnit v podstatě funkce tři. Jednak jako pojistná hydroizolace proti zatečení netěsnostmi krytiny. Dále to musejí být fólie vysoce paropropustné, aby vlhkost ze střešního pláště se mohla odpařovat ven. To je důležité především tehdy, jsou-li pochybnosti o správném provedení a funkci parozábrany. Třetí funkcí pak může být zvýšení odrazivosti tepelného záření ven. Tyto podstřešní folie vyrábí řada výrobců, například podstřešní sluneční clona od firmy Dörken – Delta Solar, nebo fólie Guttafol 135 Reflex a další. Při výběru materiálu pro Vaši střechu bych doporučil zvolit větší paropropustnost, především s ohledem na pochybnost o uložení parozábrany.
Je potřeba si uvědomit, že fólie řeší jen sálavou část tepelného toku, ale většina přenosu tepla se realizuje prostupem konstrukcí. Dobrou ochranou proti přehřívání podkroví bude především silná vrstva tepelné izolace. Dále se velni osvědčuje dobře provětrávaná vzduchová mezera pod krytinou, případně provedení dvojitého bednění a vytvoření dvou těchto provětrávaných dutin. Provětrání musí být 100% zajištěno od okapu ke hřebenu průběžnými větracími štěrbinami (doporučeno 200 cm2/m, tedy výšky přívodní a odvodní štěrbiny min 2 cm). Řešení a detaily naleznete v technické dokumentaci výrobců krytin. Dále je potřeba zajistit stínění osluněných oken, nejlépe venkovní žaluzií.
Pokud jde o tloušťku tepelné izolace, ta je dána požadavky současné platné ČSN 73 0540-2 – Tepelně technické vlastnosti budov. Tato norma stanovuje základní tepelně technické charakteristiky pro obvodové konstrukce vytápěných budov. Jedná se především o součinitel prostupu tepla U (obdoba dřívější veličiny tepelný odpor) – zde je stanovena hodnota požadovaná a doporučená. Požadovaná je pro střechy 0,25 a doporučená 0,16, jednotkou je W/m2.K (u součinitele U platí – čím menší, tím lepší). Pro dosažení doporučených hodnot musí být tloušťka izolací na bázi minerální nebo kamenné vlny cca 30 cm.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den pane Jelínku, děkuji za Váš dotaz.