Dotaz: Dobrý den.Prosím o radu.Před 3 lety jsme si koupili rodinný dům,údajně 4roky neobydleny.realitni kancelař dala vše do pořádku,natáhli vnitřní omítky atd.vše bylo v pořádku,po 3 měsících bydlení nam spadl asi m2 stropu a ve vrchním patře se v místnostech začala objevovat plísen,která se rozlehla po všech místnostech.větáme,stříka,e savem proti plísni,ale pomůže to jen na chvíli.prosím Vás o radu jak se ji zbavit,jestli podřezáním základu a provést izolaci.máme podezreni,že byla zanedbána a neodstranena vlhkost a natáhnutá omítka na plísen.vím ,že je to velky problém,který se dá řešit a proto vás prosím o radu,jak se toho zbavit.Dům je postaveny ze smíšeného zdiva.Děkuji moc

Odpověď

Jedná se o velmi častý problém. Dům je před prodejem uveden do na první pohled vyhovujícího stavu, ve skutečnosti však velmi pravděpodobně problémy s plísněmi byly již při předchozím užívání. Pravdou ovšem také je to, že uživatelské chování má na výskyt plísní velký vliv.

Zavlhnutí stěn a tvorba plísní ve většině případů souvisí s nedostatečnou tepelně izolační schopností obvodového zdiva – uvádíte, že plísně jsou v horním patře. To by až nenasvědčovalo tomu, že se jedná o vlhkost z podloží stavby. Velmi často se problém objevuje v místě tepelných mostů – to jsou místa, kde je konstrukce obvodové stěny nějak oslabená z hlediska tepelné izolace, například uložení konstrukce stropů, překlady ale u starších domů hlavně rohy a kouty místností. V patrech především tam, kde se ke zdem přistaví skříně nebo jiný nábytek. Zeď pak nevětrá, plíseň se objeví první zimu.

Pokud jde o to, jak užívání domu ovlivní vznik plísní - princip kondenzace vodní páry na povrchu vnitřních omítek spočívá v tom, že vlhkost obsažená ve vnitřním teplém vzduchu se sráží na chladném povrchu vnitřních stěn. Teplota na povrchu stěny není v každém místě stejná. Zpravidla v rozích místností je nižší. Stejně tak například v místě železobetonových překladů nad okny, v uložení stropů, kde je železobetonový věnec apod. Pokud je teplota povrchu na omítce nižší než teplota rosného bodu vodní páry obsažené ve vzduchu, dojde ke kondenzaci. Jedná se o podobný efekt, jako když se orosí nádobí vyjmuté z lednice. K výskytu plísní a kondenzaci dochází v zimním období, kdy venkovní stěna o nedostatečných tepelně izolačních vlastnostech promrzá a naopak teplý vzduch ve vytápěné místnosti obsahuje velké množství vlhkosti.

Pokud plísně v minulosti nebyly a „najednou se objevily“ může to být způsobeno na první pohled málo významnou změnou, nicméně k ovlivnění vnitřního klimatu, tedy teploty a vlhkosti v bytě, to bývá dostačující. Například je to změna režimu vytápění a především větrání. Dále to bývá větší zdroj vlhkosti v bytě, který tam dříve nebyl. Výměna oken za plastová nebo dřevěná typu Euro s dobrým těsněním také často výrazně zasáhne do původního „bezproblémového stavu“. Někdy stačí i osazení nového těsnění. Pak dochází v nevětraných místnostech ke zvýšení relativní vlhkosti vzduchu. To má za následek zvýšení teploty rosného bodu – to je výše zmíněná teplota na vnitřním povrchu stěny, při které zde dojde ke zkondenzování vzdušné vlhkosti. Mokré místo pak váže spóry plísní.

Aby k tomuto jevu nedocházelo, je nutno zvýšit teplotu stěny na vnitřním povrchu. Řešením je zde zvýšení tepelné izolace stěny, tedy provedení dodatečného zateplení. Staré stavby nemají z pohledu současných požadavků na tepelný odpor konstrukce a úspory tepla při vytápění požadované vlastnosti. V daném případě se jedná o smíšené zdivo, tedy konstrukci o velmi malých izolačních schopnostech. Pro posouzení konkrétní situace by bylo nutno mít k dispozici více údajů o vlhkosti a teplotě v bytě, konstrukci obvodových stěn a rovněž je vhodné vidět situaci na místě – především v souvislosti s podezřením na vzlínání vlhkosti z podzákladí. Nicméně pokud se jedná skutečně o špatnou izolaci stěn, pak provedení vnějšího zateplení a následná důsledná sanace napadených míst většinou k odstranění problému vede. Rovněž lze doporučit ověření stavu klimatu ve Vašem bytě osazením a vyhodnocováním teploměru a vlhkoměru. Bylo by vhodné ověřit, jaká je vlhkost vzduchu. Pokud relativní vlhkost roste nad 60 až 70 %, není to dobře, měla by být na 45% až 40%. Sanace spodní stavby domu vyžaduje spolupráci se specialistou na danou problematiku.

Dobrý den paní Balcarová, děkuji za Váš zajímavý dotaz.

Energy Centre České Budějovice