Dotaz: Dobrý den,
bydlíme v panelákovém bytě, 4.patro ze 6-ti. V prosinci 2007 byla dokončena celková rekonstrukce domu, bylo provedeno zateplení domu a také vyměněna okna za plastová. Od té doby máme problémy s mokváním kolem oken. Konkrétně když je venkovní teplota kolem nebo pod 0°C, tak v rozích parapetů začne navlhávat omítka. Není to ve všech rozích parapetů, jen na některých, zato tam se to pravidelně objevuje, jakmile je venku pod 0°C. Omítka kolem těchto rohů parapetů je evidentně vlhká, mokrá, už na pohled, po vyschnutí zůstávají na omíce mapy a už začíná opadávat. Když to takto mokvá déle, tak se tam objevují plísně. Zvláštní je, že jde o obývák a dětský pokoj.
Zkoušíme udělat všechna možná opatření, abychom se toho zbavili - máme vytažené žaluzie, v "postižených"místnostech máme jen po jedné květině. V bytě topíme na cca. 20°C, denně (opravdu denně) otvírám dokořán všechna okna a dělám průvan, abych vyvětrala. Jsem na mateřské, takže jsem většinu dne doma. Při vaření pouštím digestoř. Máme ten odvlhčovač na tablety. V bytě zásadně nesuším prádlo, nosím jej do sušárny.
Kolem "postižených" rohů oken není velký nábytek, max. je pod tím stůl. Jeden ten roh je úplně neobestavěný ničím a stejně to tam mokvá.
Už jsme to několikrát reklamovali u firmy, která nám dělala zateplení a okna (resp. u generálního dodavatele, okna jim dělal jejich subdodavatel), zatím bezvýsledně.
Je pravda, že podle meteorologické stanice máme v bytě vlhkost kolem 60°, neumím ji ani tím větráním snížit.
Chtěla jsem se zeptat na radu - má smysl toto reklamovat u firmy, která nám dělala zateplení a okna? Podle smlouvy máme záruku 60 měsíců. Podle mě kdyby to bylo způsobeno jen vyšší vlhkostí v bytě, tak by se plíseň objevila i na jiných místech než jen dole u parapetů (a to třeba jen na jednom konci parapetu), třeba v kuchyni nebo v koupelně, kde je vyšší vlhkost... Jednu stěnu nemáme zateplenou vůbec (štít domu) a ta kupodivu nevlhne.
Jaký mi poradíte postup? Na koho se obrátit, abych donutila firmu toto nějak opravit? Bylo mi řečeno, že to může být tím, že v rozích oken dali málo pěny, ale jak to zjistit?

Děkuji za radu,
Barbora

Odpověď

Kondenzace a následný výskyt plísně v těchto případech většinou souvisí s tepelným mostem.

Tepelný most je místo, kde dochází k většímu prochládání konstrukce. Je to většinou venkovní stěna o nedostatečných tepelně izolačních vlastnostech, místa napojení různých materiálů, nebo spáry v osazení výplní otvorů.
Uvádíte, že k problému dochází při nízkých venkovních teplotách, zatékání do parapetu lze tedy vyloučit. Ke kondenzaci a následnému uchycení plísní na vlhkém místě dochází v zimním období, kdy detail promrzá a naopak teplý vzduch ve vytápěné místnosti obsahuje větší množství vlhkosti. Rovněž to, že problém se objevuje jen u některých oken svědčí o tom, že se jedná o nějakou závadu v provedení detailu osazení okna.

Princip kondenzace vodní páry na povrchu vnitřních omítek spočívá v tom, že vlhkost obsažená ve vnitřním teplém vzduchu se sráží na chladném povrchu. Pokud je teplota povrchu na omítce nižší než teplota rosného bodu vodní páry obsažené ve vzduchu, dojde ke kondenzaci. Jedná se o podobný efekt, jako když se orosí nádobí vyjmuté z lednice. Vliv vnitřní vlhkosti spočívá v tom, že pokud relativní vlhkost stoupá, zvyšuje se i teplota rosného bodu. Vlhkost 60% je již poměrně vysoká. Při teplotě 20°C je teplota rosného bodu cca 12°C. S rostoucí teplotou vzduchu se teplota rosného zvyšuje. Povrchová teplota 12°C by měla být již citelná i při doteku. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby se podařilo snížit vnitřní vlhkost na 50%.

V tomto případě se jedná o malou plochu u parapetu. Teplota na povrchu okolní stěny, nebo ostění okna v jiných místech bude určitě vyšší, zde ke srážení vlhkosti nedochází. Jednou z možných příčin je, že v rozích nebyla vyplněna spára v osazení okna montážní pěnou. Spára v osazení okna má totiž 3 základní funkce, které po osazení výplně musí splňovat. Z venkovní strany musí být vodotěsná, uprostřed v dotyku s ostěním tepelně izolovat a z vnitřní strany musí být spára parotěsná, aby do ní nevnikala vlhkost z interiéru. Tepelná izolace zde bude velmi pravděpodobně chybět. Mohlo k tomu dojít tak, že okno je při osazení podepřeno montážními podložkami a po jejich vyjmutí již nebyla tato místa zapěněna.

Reklamaci je potřeba důsledně uplatnit a vést o ní písemnou dokumentaci. Zodpovědný zástupce dodavatele by měl vidět místo v době, kdy je problém nejpatrnější. Bude potřeba vyjmout parapet a zkontrolovat provedení spáry. Bez rozebrání se dají povrchové teploty zjistit snímkováním infrakamerou, kde je pak teplený most dobře patrný. V případě neochoty dodavatele problém řešit nezbývá než jít cestou odborného posudku, který bude opřen například o zmíněné termovizní měření. Tím lze prokázat, že při provedení spáry nebyly dodrženy požadavky příslušných stavebních norem, konkrétně ČSN 73 0540-2 – Tepelné technické vlastnosti budov.Požadavky - a to v části na zajištění nejnižší přípustné povrchové teploty.
Obtížné bude zbavit se plísně. Bude to patrně znamenat odstranit napadenou omítku i kolem přímo postižených míst a provést nově. Nejlépe nějakou porézní se sanační přísadou a vše včetně štuků a malby s protiplísňovými chemickými prostředky.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den paní Barboro, děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice