Dotaz: Dobrý den. Koupili jsme starší rodiný dům, kde skoro na všech zdích je vidět vzlínající vlhkost, ale pouze zevnitř domu. Vzhledem k tomu, že si budeme domek rekonstruovat svépomocí, existuje nějaká firma, která by dům prohlédla a navedla nás jak svépomocí příčiny vlhkosti odstranit nebo jsme odkázáni jen na odbornou literatůru, jež je pro nestavebníky složitá?

Odpověď

Úspěch sanačního opatření je podmíněn správným návrhem. Zpravidla se navrhuje kombinace alespoň dvou opatření, aby byla vyšší jistota a dlouhodobá účinnost. Podkladem pro návrh je prohlídka stavby na místě, posouzení technického stavu a změření vlhkosti zdiva.

Lepší návrh je schopen provést na dodavatelské firmě nezávislý specialista, protože nebude prosazovat jedno konkrétní řešení, ale posoudí komplexně situaci i z hlediska možností variant provedení. Vždy je nutno odborně posoudit všechny příčiny vlhkosti – např. dešťová voda ze svodů, staré prosakující jímky, vlastnosti podloží a hydrogeologické podmínky pozemku vůbec apod.
Existují firmy nebo projektanti, kteří se specializují na návrhy sanací a jistě by dokázali navrhnout vhodný způsob i pro svépomoc. O doporučení se lze obrátit na místní pobočku České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). Sanacemi se zabývají například ateliér Ing. Balíka v Praze, firma CUBUS, další lze jistě nalézt na internetu nebo pod specializací sanace a odvlhčení v katalozích firem.

Nejčastěji se kombinuje např. odvětrání spodní stavby + sanační omítky, chemická tlaková injektáž + sanační omítky, aktivní elektroosmóza + sanační omítky + chemická injektáž apod. Ne pro každou stavbu je vhodný libovolný způsob. Injektování smíšeného zdiva je například obtížné vzhledem k nestejným vlastnostem stávajících použitých stavebních materiálů a nelze rovněž svépomocně.

Pro svépomocné řešení je velmi účinným a osvědčeným způsobem odvlhčení provedení trvalého odvětrání spodní stavby (pod úrovní terénu). Trvalé provětrání může být provedeno v interiéru pod úrovní podlah nebo z vnější strany základu (např. je-li zeď zapuštěná pod terén). V zásadě se jedná o vytvoření větrané dutiny buď pomocí vzduchového kanálu, což je nákladnější řešení, nebo je dutina vytvořena z tzv. IPT desek. Jedná se o desky z tvrdého polyetylénu o stavební výšce cca 70 mm. Profilace desek je podobná přepravce na vejce, respektive více známým nopovým PE foliím, které slouží pro oddrenážování nebo jako separační vrstva. IPT desky jsou osazeny pod podlahou nebo přiloženy svisle na upravený povrch zdiva pod terénem. Tím je vytvořena v celé ploše dutina o šířce cca 60 mm. Systém se vyrábí jako celek s doplňky. Dutinu lze provést i vodorovně v ploše podlahy. Technické informace a kontakty lze získat na www.isotec.cz, a www.karlomix.cz.
Dutina se vždy navrhuje s aktivním provětráváním, které je zajištěno jednak přívodem vzduchu do vytvořené vzduchové mezery v soklové části zdiva, kde se osadí přívodní mřížka vzduchu. Důležitý je pak jeho odvod, nejlépe do svislého stoupací potrubí (komínový efekt). Možno využít zaústění do komínu, nebo se odvětrávací otvor umístí výše na fasádě, aby bylo vytvořeno potřebné převýšení. Mřížky a plochá potrubí pro zasekání do zdi jsou součástí systému, stejně jako různé ukončující profily.
Další možností jsou štěrkové podsypy podlah a odvětrání pomocí flexibilních děrovaných hadic podél zdí s využitím tahu komínů.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz.

Energy Centre České Budějovice