Dotaz: Chci postavit RD (8 x 10 m) na malém obdélníkovém pozemku (9,5 m x 30 m). Z jedné strany bude těsně sousedit s domkem souseda, který se stavbou souhlasí /pokračování ŘRD/. Ze strany druhé bude můj domek končit cca 1,20 m od hranice pozemku se sousedem druhým. Ten má na svém pozemku starý domek , ale postavený v zadní části svého pozemku. Jeho domek byl zkolaudován již dávno, přičemž nám bylo SÚ ústně sděleno, že náš RD musí být postaven jako ŘRD, tedy tak jak ho máme vyprojektovaný. Aby byla zajištěna obslužnost našeho domu, dokonce jsme ho zúžili (původní záměr SÚ byl postavit domek těsně k hranici pozemku z obou stran), neboť jsme věděli, že soused svůj starý domek bourat nebude a tudíž nebude navazovat domkem na náš RD. Nyní nám soused nechce dát souhlas se stavbou, neboť tvrdí, že musíme dodržet vzdálenost 3m od hranice pozemku. Naše námitka, že bychom náš domek neúměrně zúžili (nedá se prodloužit, to bychom zase stínili jeho stávajícímu domku a porušili návaznost na domek druhého souseda) nám soused sdělil, že jsme si pozemek neměli kupovat. Že hájí své zájmy dle zákona. Můj dotaz je: 1)je někde v zákonu stanovena vzdálenost 3 m od hranice pozemku při stavbě RD
2)jak dlouho nám může soused pozdržet vydání stavebního povolení (nebo dokonce i zrušit stavbu?!)? Předpokládám, že stavební úřad uzná náš projekt, nicméně soused se s určitostí odvolá. Lze se odvolávat "donekonečna" nebo existují jasná pravidla, případně lze jednání s problematickým sousedem nějak zkrátit? Obávám se, že i v případě vyvrácení své námitky použije nějakou další.
Děkuji za odpověd.
Odstupy mezi rodinnými domy skutečně řeší stavební zákon. Platí, že vzdálenost mezi rodinnými domy nesmí být menší než 7 m, vzdálenost rodinného domu od hranice pozemku nesmí být menší než 2 m. Ve stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěnách nejsou osazena okna obytných místností. V tomto případě se neuplatňují požadavky na odstup od hranice pozemku. Toť řeč zákona. Ze zkušenosti bÿch si dovolil poradit najít cestu ke kompromisu se sousedem. Ačkoli budete respektovat ustanovení stavebního zákona, právo bude na Vaší straně a stavbu s největší pravděpodobností i postavíte, v současně platném právním systému bude soused mít spoustu prostoru, jak Vám povolovací řízení prodloužit. Začne podáváním námitek v zahájeném řízení, odvoláním proti rozhodnutí. Odvolání bude projednávat nadřízený orgán stavebního úřadu, ten může řízení vrátit k novému projednání... Řízení se potom může vléci i několik měsíců. Snad Vás utěší alespoň fakt, že soused po neúspěchu s uplatněnou námitkou nemůže v průběhu řízení vznášet námitky další.