Dotaz: Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit ve věci odvětrání venkovní zdi, kdy z druhé strany /uvnitr/ jsou schody do sklepa. Přičina vlhkosti zdi byla zřejmě unikem vody z několika málo metrů sousedící odpadní jímky, která je v dnešní době již 10 let nefunkční. V současnosti jsme vykopali výkop podél této stěny přibližne tak do hloubky 1,4 m /není to až na základ/ a na šíři 60 cm a nyní nevíme, jak zajistit trvalé odvětrání této léty provlhné stěny.Předem děkuji za Vaši radu a přeji Vám příjemný den..
Jedná se tedy o zajištění odvlhčení vnějšího líce vlhké zdi pod úrovní terénu. Trvalé provětrání může být provedeno dvěma způsoby:
- vytvoření větrané dutiny pomocí přizdívky (vzduchový kanál), což je nákladnější řešení (základ, zakrytí, izolace). Zajištění přívodu a odvodu vzduchu je pak obdobné jako druhý popis dále.
- vytvoření dutiny pomocí tzv. IPT desek. Jedná se o desky z tvrdého polyetylénu o stavební výšce cca 70 mm. Profilace desek je podobná přepravce na vejce, respektive více známým nopovým PE foliím, které slouží pro oddrenážování nebo jako separační vrstva. IPT desky jsou přiloženy svisle na upravený povrch suterénního zdiva – vyrovnávací omítka z lehké vápenné malty. Tím je vytvořena v celé ploše zdi svislá dutina o šířce cca 60 mm. Systém se vyrábí jako celek s doplňky. Technické informace lze získat na www.isotec.cz, a www.karlomix.cz.
Dutina se vždy navrhuje s aktivním provětráváním, které je zajištěno jednak přívodem vzduchu do vytvořené vzduchové mezery v soklu nadzemní části zdiva, kde se osadí přívodní mřížka vzduchu. Důležitý je pak jeho odvod, nejlépe do svislého stoupací potrubí (komínový efekt). Možno využít zaústění do komínu, nebo se odvětrávací otvor umístí výše na fasádě, aby bylo vytvořeno potřebné převýšení. Mřížky a plochá potrubí pro zasekání do zdi jsou součástí systému, stejně jako různé ukončující profily.
Vzduchová dutina sama o sobě nestačí, je nutno odborně posoudit všechny příčiny vlhkosti a opatření rozšířit. Například se může do podzákladí stahovat dešťová voda, která se může držet i v nefunkční stávající jímce.
Výkop se zpravidla zasypává hrubým čistým štěrkem frakce 32-63 mm. Dno výkopu se utěsňuje (beton s izolačním pásem ve spádu od zdi směrem k drenáži) a jáma se odvodňuje drenáží. K oddělení štěrkové vrstvy od zeminy je nutno důsledně vložit geotextilii. Na terénu je nutný spádovaný okapový chodník.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den paní Vlčková,
děkuji za Váš dotaz.