Dobrý den
Mám starý RD, nepodsklepený, bez hydroizolace, zdivo smíšené - někde cihla, někde kámen spojovaný hlínou, někde kámen s cihlou, tl. zdí 60cm.
Zdivo vlhne z vnitřní strany do výšky cca 30 až 70 cm nad podlahou a to jen v místech vnějších rohů budovy. U zdrojů tepla (stěna u krbu a vnější stěna za akumulačními kamny) je soli nejvíce. Tam, kde stojí nábytek (skříně, poličky) a stěna zřejmě nemůže dostatečně dýchat se tvoří plíseň.
V rohu, kde je vlhkost nejvyšší, měl soused svedeny okapy se střechy do země bez napojení na kanalizaci, což mohlo být příčinou vlhnutí v tomto místě (nyní je to odstraněno a uvidíme, jestli zeď vyschne). Nicméně v dalších dvou rozích vlhkost je také i když ne tak moc.
Omítku jsme otloukli až na zdivo a zvažujeme řešení:
1. Buď použít jenom sanační omítku a snad nějakou dobu vydrží.
2. Zdivo natřít nějakým sanačním nátěrem + omítka. Zde se bojíme, že by se mohla vlhkost objevit v místech, kde nátěr nebude aplikován a tím se jenom problém přesune do jiných míst.
3. Použít nopovou folii pro interiér (s výškou nopu 8mm) a to jen v ploše vlhkých míst a omítnout s ponecháním větrací spáry nad podlahou. Otázka jestli se vlhkost nevysráží do míst, kde nopovka nebude. Je nutné zaomítat nějakou pružnou omítkou?
4. Dřevěný obklad na roštu do výšky parapetů s přívodní spárou u podlahy a odvodní spárou ve výši parapetů. Jak velká by musela být mezera mezi zdí a obkladem? Jak ošetřit otlučené zdivo pod obkladem, aby se z něj neprášilo a nebyl cítit zápach vlhkého zdiva pokud jej nechci znovu omítat?
Prosím poraďte mi, která varianta by byla asi nevhodnější, případně jestli udělat něco úplně jiného.
Děkuji
S pozdravem a přáním hezkého dne
Vysoká vlhkost zdiva a salinita souvisí jednak s absencí izolace, ale také zde v zimním období dochází ke kondenzaci na povrchu v důsledku nedostatečné tepelné izolaci smíšeného zdiva.
Sanace a snižování vlhkosti spodní stavby je poměrně obtížná záležitost. Jednak z hlediska návrhu opatření – aby se dosáhlo maximálního efektu je potřeba vyjít z podrobnějšího stavebního rozboru. Za druhé je vždy výsledek tak trochu nejistý, pokud se nepoužijí 100% metody, například podříznutí. Vždy ale platí zásada, že je potřeba provést kombinaci minimálně dvou opatření.
Pokud se použije jen sanační omítka, je to příklad nejistého výsledku. Doporučuji minimálně, v rámci technické pomoci výrobců renomovaných sanačních omítek, nechat si od nich udělat laboratorní rozbor vzorků na přesné určení vlhkosti a zasolení. Nad 8% vlhkosti již nebude toto opatření dostatečné. Zároveň Vám udělají přesný technologický návrh.
Tento postup se nejčastěji kombinuje s provedení větracích kanálků podél vlhkých zdí nebo celoplošných odvětrávaných podlah. Variantou je vzduchoizolační provětrávaná dutina provedená z vnější strany základu. Při správném návrhu a provedení provětrání se dosáhne postupného snížení vlhkosti zdiva. Všechny tyto postupy jsem popisoval v této nebo jiných (i-ekis) poradnách, takže to nebudu dále rozvádět.
Pod označením „zdivo natřít nějakým sanačním nátěrem“ máte patrně na mysli svislou hydroizolaci zdiva. To patří mezi bariérové metody, měly by zde být nějaké další návaznosti a nejlépe komplexní řešení, jinak se skutečně může dosáhnout toho, že se problém bude objevovat od okrajů tohoto opatření dále. Při tomto postupu není řešeno snížení vlhkosti, takže zůstává problém s kondenzací na povrchu – plísně se neztratí.
Další dva postupy (nopová fólie nebo dřevěný obklad) bych řadil do oddílu „Potěmkinova vesnice“. Snížení vlhkosti totiž neřeší, pouze zakrývají. Mohou být snad úspěšné při malém zatížení zdiva vlhkostí. Nebezpečím je, že v dutině se vytvářejí plísně a prostřednictvím vnitřního odvětrání se dostávají do interiéru.
Doporučuji kontaktovat specialistu na odvlhčování staveb a stavební tepelnou techniku, aby posoudil problém na místě a vypracoval nějaké technické varianty, z nichž nejvhodnější pro Vás by byla postupně realizována..Pokud chcete dům nadále užívat, tak bych předpokládal vyřešení těchto hygienických závad za prioritní.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice
Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.