Dobrý den,
prosím o sdělení Vašeho názoru na oprávněnost mého souseda mít okno ve štítové zdi do mé strany v řadové zástavbě, kde jeho dům je vyšší, než můj a jím vybudované okno v jeho půdě směřuje do mé střechy. Nesouhlasím s tímto jeho stavebním prvkem, neschváleným nikdy nikým majiteli mého domu v celé jeho historii. Na stížnosti v minulosti na tento stav mi bylo vždy místním stavebním úřadem sdělováno, že se jedná pouze o světlík do půdního neobydleného prostoru a že s tím ani já, ani oni nic nezmůžou. Soused v posledním půlroce osadil svou střechu dalšími střešními okny, nechal zateplit celý půdní prostor a zmíněný "světlík" vyměnil za nové okno. Dochází k zobyňování tohoto půdního prostoru a změně využití této domovní plochy. Je šance na dosažení odstranění tohoto jeho okna, omezujícího výškově moji nemovitost v řadové zástavbě?

Odpověď

Dobrý den,


pokud Váš soused změnil půdu na obytný prostor, změnil tak užívání stavby a vybudováním nových střešních oken došlo také ke změně vzhledu stavby (jestliže se změnil i rozměr původního "světlíku" lze tuto úpravu také považovat za změnu vzhledu stavby). Pro takovou úpravu je podle stavebního zákona nutné stavební povolení. Účastníkem stavebního řízení je mimo jiné vlastník sousedního pozemku nebo stavby na něm, může-li být jeho vlastnické právo navrhovanou stavbou přímo dotčeno. Ten má v rámci řízení právo uplatnit své námitky, o nichž stavební úřad rozhodne, nedošlo-li k dohodě. Účastník řízení může také podat odvolání proti stavebnímu povolení.

Pokud řízení neproběhlo a stavba proběhla bez povolení, zahájí stavební úřad z moci úřední řízení o odstranění stavby a vlastník stavby může podat žádost o dodatečné povolení stavby.

Mgr. Ivana Sládková, advokátní kancelář