Dobrý den. Koupili jsme pozemek, na němž stojí sousedův plot. Chybné umístění plotu je zjevné - v místě, kde podle geometrického plánu měl plot být rovný, náhle a zřetelně vybočuje do naší parcely tak, že na vzdálenějším konci již odchylka dosahuje 3 m. Plot je masivní, dřevěný, s tvárnicovou podezdívkou, na sousedově zahradě se pohybuje velký pes. Před koupí byly hranice našeho pozemku vytyčeny (parcela se dělila), značení je však dost vetché a nemáme k němu žádnou dokumentaci. V dotyčném místě byla hranice vně plotu označena nízkou ocelovou trubkou (s oranžově nastříkaným vrškem), kterou soused nyní zavozil pískem (pokud ji vůbec neodstranil), každopádně nám nevěří že se jednalo o vytyčení a plot odstranit nehodlá. Dožaduje se nového vytyčení v jeho přítomnosti. V daném místě hodláme brzy začít stavět, proto nemůžeme marnit část soudním sporem. Ráda bych se zeptala:
1) Máme nárok chybně postavený plot odstranit? Případně přelézt jeho plot na správné hranici pozemku si postavit plot svůj? (tak abychom si mohli na svém pozemku postavit kapličku na elektřinu a nebyli přitom žráni psem)
2) Pokud ne, jakým způsobem k tomu souseda přimět? Zejména pokud tvrdí, že je přesvědčen, že plot je nyní správně (zjevně lže, diskutabilní hranici plotu postavil zřetelně ledabyleji než zbytek, musel s likvidací počítat).
3) Nemáme žádnou chuť platit nové nákladné vytyčení. Pokud bychom k tomu byli nuceni, je z právního hlediska možné převést náklady na viníka vzniklé situace, tj. souseda?
4) Jak se postupuje v případě podání formální stížnosti na stavební úřad, jakým způsobem úřad ověří, kdo má pravdu. Zajistí si sám vytyčení sporné hranice, nebo musí dodat důkazy stěžovatel? A jak se dokáže, že zatlučené kolíky jsou opravdu to značení, zejména pokud je má soused tendenci likvidovat. Postačí fotodokumentace během značení? Děkuji za odpověď

Odpověď

Ačkoli se jedná rozsáhlý dotaz, pokusím se o stručnou odpověď. Z dotazu vyplývá, že komunikace se sousedem je komplikovaná, proto doporučuji obrátit se na stavební úřad a celou záležitost řešit ve spolupráci s ním. Můžete požádat o provedení tzv. státního stavebního dohledu. V rámci tohoto dohledu stavební úřad provede na místě samém místní šetření, z jednání pořídí zápis a příp. i fotodokumentaci stavu. V zápise bude zaznamenán stávající stav a zároveň i návrh opatření. Požadujte, aby stavební úřad k místnímu šetření přizval i geodeta, který na místě vytýčí hranici pozemku. V ideálním případě bude hranice vytýčena již při jednání. Následně je možno navrhnout další postup (odstranění části oplocení, realizace nového oplocení, termíny provedení apod.). Co se týče honoráře geodeta, je to věcí domluvy. V  rozpočtu stavebního úřadu by měla být rezerva pro podobné záležitosti…

Jan Krátký