Dotaz: Dobrý den,
ráda bych vás poprosila o radu týkající se opravy podlahy v sednici poloroubené stavby, staré cca 150 let. Místnost je částečně podsklepená. Původně byla vysypaná hlínou, v níž leželi dřevěnné polštáře, ke kterým byla přibitá prkna. Nově byla podlaha vybrána do hloubky asi 50cm, položena drenážní trubka podél 2 vnějších stěn, která je vyvedena ve 2 protilehlých koutech soklem ven.
Problém je v tom, že nevím jak nejlépe pokračovat dál. Stěny jsou odizolované vodorovně lepenkou, na kterou chci napojit i vodorovnou hydroizolaci celé místnosti. Největší problém je v tom, že výška sklepa je maximálně 10cm pod úrovní podlahy (a trčí z něj kameny, které mohou protrhnout lepenku, pokud nebude povrch nějak dorovnán), tudíž je jen málo místa na položení prken (3-4cm), polštářů (5cm), hydroizolace a tepelné izolac (minim. 8cm). Nevím, jak to nejlépe vyřešit? Avšak nerada bych použila beton (jak mi každý zedník radí), maximálně nějak odlehčený např. perlitem, který zároveň zastane funkci tepelné izolace.
Mockrát vám děkuji za radu!
Dlabolová
Sednice je patrně podsklepená tak, že sklep má kamennou klenbu, která v části místnosti (vrchol klenby) zasahuje těsně pod úroveň podlahy.
Podél stěn bylo možno vybrat násypy podlah do hloubky 50 cm a osadit zde vzduchoventilační potrubí. Pro dobré provětrání je vhodné nyní obsypat potrubí hrubým štěrkem frakce 32-63 mm (musí být suchý, čistý, bez prachových příměsí). Tato větraná vrstva se dělá obvykle 20 až 25 cm. Provedla by se v té ploše, kde to výška sklepa umožňuje a v tloušťce například 20 cm. Pokud se obáváte zatížení klenby, je možno použít umělé kamenivo Liapor největší frakce (8-16 mm).
Na urovnanou štěrkovou vrstvu se položí geotextilie (má funkci separační vrstvy) a podlahu je možno srovnat betonovou mazaninou. Zde lze doporučit materiál Ekostyrenbeton. Je to směs Ekostyrenu (polystyrénové kuličky), cementu a písku. Při objemové hmotnosti 500 kg/m3 je součinitel tepelné vodivosti λ 0,096 (W/m.K), jedná se o tepelně izolační a zároveň dostatečně pevnou vrstvu pro zatížení podlahou. 10 cm Ekostyrenbetonu těchto parametrů nahrazuje cca 4 cm izolace na bázi polystyrénu. Mělo by se vejít cca 5 cm. Pak doporučuji položit polystyrénové desky v tloušťce alespoň 10 cm pro zajištění dostatečné izolační schopnosti vzhledem k provětrávané vrstvě. Na tepelnou izolaci by bylo možno provést další vrstvu Ekostyrénbetonu (zde již vyšší pevnost, alespoň 700 kg/ m3 , tato vrstva by již zarovnala i vystupující nerovnosti rubu klenby, tloušťka alespoň 7 cm. Na této vrstvě by proběhla hydroizolace, která by byla navázána na pás ve zdivu. Pak by byly položeny polštáře (patrně hranoly o výšce 5 cm), mezi nimi by bylo možno vložit opět tepelnou izolaci, která by tak proběhla v určité minimální tloušťce (5 cm) i nad klenbou. Možno použít nějaký přírodní materiál, třeba dřevitou nebo ovčí vlnu, pokud se chceme vyhnout klasickým minerálním vatám. Čistá podlaha bude z prken 3 až 4 cm.
Celková tloušťka popsané skladby je cca 50 cm, v části nad klenbou jsou prkna (3 cm), polštáře (5 cm) a nějaké dorovnání Ekostyrénbetonem, tedy do 10 cm. Více o materiálu na www.ekostyren.cz. Podrobnosti můžete konzultovat i v kanceláři Energy Centra osobně v rámci bezplatné porady. Více informací najdete na www.eccb.cz. Doufám, že jsem si správně vyložil Váš popis situace podlahy.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice
Dobrý den paní Dlabolová.
Děkuji za Váš dotaz.