Oprava starého štukování panelového bytu:
V několika rozích se asi po půl roce od zakoupení objevily praskliny, které se postupně rozšířily tak, že začíná opadávat okolní štukování v pásu širokém cca 15 cm. Bohužel štukování asi není provedeno zcela správně, na betonové stěně je několik vrstev starých maleb, na kterých je štuk bez perlinky. Plochy zdí jsou až na výjimky v pořádku. Otázka zní, jak opravit tyto poměrně rozsáhlé a hluboké praskliny, aby došlo ke spolehlivému napojení na stávající štukování a praskliny byly zajištěny, aby nebyly vidět na povrchu? Je možno takto udělat opravy i uprostřed plochy zdi?
Můžete obecně říci, jaké principy, postupy, vrstvy použít? Jinými slovy - jak správně vyštukovat panelový povrch (penetrace, lepidlo, perlinka, štuk)? Děkuji.
Pokud praskliny v betonové stěně označujete jako poměrně rozsáhlé a hluboké, bylo by vhodné zjistit jejich příčiny, případně o toto zjištění požádat statika. Prvním krokem by pak bylo odstranění příčin, které tyto praskliny způsobují.
Štuk na betonový panel je vhodné nanášet přímo na plochu panelu, kterou je možno před tím omýt mýdlem a opatřit penetračním nátěrem (např. Duvilax). Pokud jsou na stěně staré nátěry, je nutno je odstranit až na vlastní panel, protože na starých nátěrech, zejména pokud byly provedeny v minulosti používanou hlinkou, nebude dosaženo potřebné soudržnosti mezi panelem a štukem. Spojení mezi stávající stěnou a štukem je možno dosáhnout např. disperzním materiálem Superkontakt, na který se nanáší vápnocementový štuk pro vnitřní použití.
Štukem lze překrýt i zmiňované praskliny. Při pečlivé práci lze spojit stávající štuk na stěnách s nově opravenými místy a to tak, aby opravovaná místa s okolní vrstvou zcela splynula. Předpokladem je, že stávající štukování na stěnách dostatečně drží a praskliny se nebudou dále rozšiřovat.
Ing. Jaroslav Winkler
energetický poradce ECČB
Dobrý den, děkuji Vám za zájem o naše poradenství a k Vašemu dotazu uvádím: