Dobrý den,prosím Vás o radu k správnému provedení opravení zateplení podkrovních místností.Krokve jsou 100x140. Isolace tam již je, ale jen 80mm desky z mineral. vaty, polystyren, vzduch. mezera...zevnitř zaklopené prkny a palubkovým obkladem, zvnějšku jsou sololitové pásy a na nich černá papírová lepenka(térový papír), vše přitlučené zespodu k latím. Izolaci bych chtěl provádět zvenku střechy(při zachování vnitřních obkladů). Lze nějak instalovat parotěsnou fólii, třeba jen mezi krokve, nebo např. zevnitř přímo na obklad a pak to obložit znovu, nebo použít místo parotěsné fólie OSB desky, nebo to má i jiné řešení? Zvnějšku předpokládám nastavení výšky krokví na 200-220(je dostatečné?, pak hydroizolační fólii na krokve, kontralatě,latě a krytinu zpět atd. Nebo celou izolaci raději nad krokve, kvůli tepelným mostům na krokvích? Děkuji moc předem za Vaše rady. M. Čebiš, Jabloňová 216, 503 03 Smiřice(tel.:724739309)
Variant provedení je hodně a zvolení optimálního řešení vychází z podrobného stavebního rozboru stávajícího provedení. Nejlepší je oslovit nezávislého specialistu, projektanta se zkušenostmi rekonstrukcí střešních plášťů.
K dispozici je ale tak již několik systémů pro rekonstrukce střech shora a dodatečné nadkrokevní zateplení, které prezentují výrobci vláknitých tepelných izolací, které se zde nejčastěji používají. Popsány jsou v technických postupech a podkladech, které si najdete na internetu.
Zmíním systém rekonstrukce a nadkrokevní izolace střechy od firmy URSA. Najdete na jejich webových stránkách v sekci „ostatní prospekty“, katalog „Rekonstrukce šikmých střech“v pdf. Popis provedení je tuším rovněž na odkazu http://tvstav.cz/clanek/619-rekonstrukce-sikmych-strech-shora
Obdobné řešení má i firma Dörken. Všechny katalogy rovněž najdete na webu.
Největším problémem je zde provedení parozábrany (parobrzdy) tak, aby kopírovala krokve. Ve Vašem případě odstraníte vrchní vrstvy střechy a vyberete izolaci mezi krokvemi, takže bude vidět horní líc záklopu pod krokvemi. Jako parobrzda se zde použije k tomu určená fólie, například Delta-Novaflexx. K tomu jsou systémové těsnící prostředky a zajímavá novinka prstovitá viskózní manžeta Delta Liquixx. Na paměti je třeba mít, že konstrukce střechy musí zůstat shora difúzně otevřená, takže v každém případě použijte způsob provedení a pojistné fólie systému, tak je výrobce předepisuje. Tedy striktně držet systémové řešení, s technikou pomocí Vám jistě vyjdou vstříc technici výrobce, nebo si najměte zdatný technický dozor.
Návrh tloušťky tepelné izolace pak vychází ze současné platné normy ČSN 73 0540-2 Tepelně technické vlastnosti budov. Ta rozlišuje tři hodnoty součinitele prostupu tepla a to – požadovanou, doporučenou a cílovou pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu v souladu s novými evropskými směrnicemi. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od tepelného odporu R, kde je to naopak).
Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro šikmou střechu do 45° s podkrovím 0,24 (W/m2.K). Hodnota doporučená je 0,16 (W/m2.K), pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu 0,15 až 0,10 (W/m2.K).
Doporučuji dostat se minimálně na hodnotu doporučenou, což bude vyžadovat tloušťku tepelné izolace ve střešním plášti ke 30 cm. Přesně to může stanovit projektant - při výpočtu skutečné hodnoty součinitele prostupu tepla je potřeba zohlednit vliv krokví a nadkrokevních příložek které tepelnou izolaci oslabují. Zajímavé je právě řešení URSA s nadkrokevní příložkou z XPS, kde k přerušení izolace nedojde, ta probíhá nad krokvemi souvisle, takže zde nevzniká tepelný most.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice
Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.