Dobrý den,
píši Vám z důvodu dotazu ohledně vhodného výkonu kotle pro rodinný dům. Dům má plochu 190m2, jedná se o řadový dům, který je uprostřed mezi dvěma dalšími domy. Dům má nezateplené stěny, má vyměněna okna. Jedná se o dům, který se stavěl na přelomu 70./80. let minulého století. V domě byl donedávna kotel viadrus na tuhá paliva s ručním přikládáním, kde se topilo dřevem a výkon kotle byl 23,5 kW. TUV se ohřívala samostatně elektrickým bojlerem a kotel nebyl zapojen na ohřev TUV. Dále je nutné poznamenat, že v domě žije 1 pracující člověk a o víkendu zde dojíždím jako mladý pracující domů a v domě přes víkend jsou zpravidla 2 osoby. Před cca měsícem se do domu instaloval kotel Blaze Harmony Natural Plus o výkonu 17 kW na dřevo s ručním příkládáním, který nám byl navržen topenářem (revizním technikem). V minulém týdnu, kdy poklesly teploty na cca 5 stupnů maxima přes den, má maminka pocítila, že kotel nedostatečně vytápí domácnost a nebyla schopna dům vytopit na přijatelnou teplotu uprostřed týdne, alespoň 20 stupnů celsia. Její maximum bylo něco kolem 18,5 stupně celsia pozdě večer. Nový kotel Blaze Harmony oproti minulému kotli je tentokrát připojen i jako ohřívač TUV. Rozhodl jsem se tedy následně spočítat tepelnou ztrátu domu a na online kalkulačce (odkaz zde: https://muj-ed.cz/odhad-tepelne-ztraty# ) jsem vypočítal tepelnou ztrátu domu cca 17,2 kW. Našel jsem i výpočet, že ztráta domu se počítá jako = vytápěná plocha x výška místností x činitel koeficientu povrchu. Výška stropů činí 2,3m, ale nejsem si jist, jakou hodnotu koeficientu mám použít. Vzhledem k tomu, že kotel také ohřívá TUV oproti předešlému starému kotli, tak bych očekával kotel o vyšším výkonu, otázka je jaký výkon. Na TZB info jsem spočítal, že pro ohřev vody z 10 stupnů celsia na 60 stupnů celsia o objemu 120 l (což je objem našeho bojleru) je potom potřebná energie o velikosti 7,5 kWh na ohřev vody. Chtěl bych se tedy na Vás obrátit, jestli byste mi mohli říci, jestli kotel o výkonu 17 kW na dřevo s ručním příkládáním je na náš dům dostatečný či nikoliv a jaký kotel by měl být pro náš dům navržený, pakliže činí aktuálně ztráta domu cca 17 kW, nahřívá se kotlem TUV v bojleru o velikosti 120 l a zároveň v domě bydlí pouze pracující, který není schopen dům vytápět během pracovní doby od rána do odpoledne a je tím pádem schopen dům vytápět pouze v odpoledních/večerních hodinách.
Děkuji moc za informace.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídám následující.
Návrh tepelného zdroje vychází z výpočtů tepelných ztrát dle ČSN 060210 a nově dle ČSN 12831-1. Teplená ztráta objektu se počítá na hodinu, udává se k kW a měří se při teplotách – 12 ˚C (Praha), a -15 ˚C (Vysočina) nebo -18 ˚C (horské oblasti). Konkrétní tepelná ztráta závisí tedy na tom, kde stojí Vaše nemovitost a na tepelně technických vlastnostech stavby. Potřeba tepelné energie pro ohřev teplé vody ve Vašem případě je cca 7 kWh. Pro vytápění domu by teoreticky výkon kotle 17 kW v případě řadového domu měl být dostačující.
Rozhodující je tedy kvalita oken Uw a též tepelná izolace nad posledním vytápěným podlažím. Nově Uw by mělo být cca 1,1 – 1,2 Watt / m2 K. Tloušťka izolace nad posledním stropem cca 20-30 cm. Doba vytápění se předpokládá cca 10-12 hodin.
Dle technického listu kotle BN PLUS 17 je spotřeba paliva 4,1 kg/hodina, palivo musí mít potřebnou suchost maximální vlhkost paliva 20%. Doba hoření plné vsázky pro měkké dřevo jsou 4 hodiny a pro tvrdé dřevo 5-6 hodin.
Pro kotel s ručním přikládáním se běžně doporučuje akumulační nádrž s objemem 55l/ 1kW kotle – ve vašem případě minimálně 935 l.
S pozdravem
Ing. Josef Šťastný, energetický poradce ECČB