Dobrý den, soused má na své zahradě rozsáhlý stromový porost jehličnanů, který ohrožuje naši střechu a hlavně stíní naší zahradě, takže v létě v 16:30 hod tam máme stín, zimu a vlhko. Jeho zahrada je o velkou úroveň terénu výš než naše. Rozumná ústní dohoda se sousedem není možná, a tak jsme podali písemnou stížnost na místní obecní úřad. Starosta nám sjednal společnou schůzku, na kterou si soused přizval někoho ze životního prostředí s jakýmsi vyjádřením (písemným), že pokud by starosta nařizoval sousedovi stromy vykácet, dopouští se tím hrubého porušení zákona, protože \"nesmí nařizovat vlastníkovi soukromého pozemku jakékoli kácení stromů\". Starosta byl trochu zaskočen a nedohodlo se nic s tím, že se tedy musí vyjádřit příslušný odborník. Čekáme zatím na starostovo písemné vyjádření, ale rádi bychom Vás požádali o informaci, jak se máme chovat a co dál dělat, protože nás ty stromy opravdu velmi obtěžují a soused se doslova vyžívá v tom, že nám nevyhoví. Děkuji.
Domnívám se, že starosta a zástupce odboru životního prostředí k řešení problému mohou přispět pouze radou. Vaši záležitost budete muset řešit občanskoprávní cestou, neboť nařídit pokácení či ořezání stromů nemůže ani starosta, ani odbor životního prostředí, ale pouze soud. Bude však nutné prokázat, že dochází k poškozování Vaší nemovitosti tímto stromem /podkladem bude např. posudek soudního znalce/. Odbor životního prostředí povoluje kácení stromů jen na žádost vlastníka stromu.
Jistou naději Vám poskytuje občanský zákoník, podle kterého můžete písemně vyzvat vlastníka stromu k ořezání větví, které zasahují na Váš pozemek. Poté co tak neučiní, máte možnost větve přesahující na Váš pozemek citlivě ořezat s tím, že nesmí dojít k poškození stromu. Nesmí se však jednat o chráněný strom, nebo strom patřící do významného krajinného prvku. I toto řešení Vás však může dovést k soudu, jelikož protistrana může mít na to, zda byl strom poškozen či nikoliv, opačný názor.